Kobiety w ciąży mogą, a nawet powinny ćwiczyć, o ile tylko nie ma ku temu lekarskich przeciwwskazań. Ważne jest jednak, aby dobrać właściwy rodzaj aktywności fizycznej do swojego stanu.

 

Ćwiczenie mięśni Kegla

 

Zacznij od ułożenia się na plecach (możesz włożyć poduszkę pod głowę). Następnie ugnij kolana i rozstaw je w szerokości około 30 centymetrów. Stopy mają płasko opierać się podłożu, a ramiona i ręce naturalnie opadać wzdłuż ciała. W takiej pozycji napinaj mięśnie okolic odbytu i pochwy przez kilka sekund, a następnie powoli je rozluźniaj. Takie ćwiczenie wykonywać należy nawet 25 razy w ciągu dnia. Powyżej piątego miesiąca, można je także powtarzać na stojąco, a nawet siedząc. Nie należy jednak wykonywać ich w trakcie oddawania moczu, ponieważ może to doprowadzić do infekcji.

 

Koci grzbiet

 

Ćwiczenie koci grzbiet można wykonywać przez całą ciążę. Uklęknij i oprzyj dłonie na podłodze, prostując równocześnie ramiona. Rozluźnij mięśnie grzbietu. Głowa, szyja i kręgosłup powinny być w jednej linii. Następnie wygnij plecy, aż do uzyskania zaokrąglenia i równocześnie opuść głowę i napnij intensywnie mięśnie pośladków. Rozluźnij mięśnie i wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz kilkukrotnie.

 

Ćwiczenie dla nóg

 

Połóż się na swoim lewym boku, aby twoje ramiona, biodra oraz kolana znalazły się w linii prostej. Twoja głowa niech będzie podparta lewą ręką, natomiast prawa musi być oparta o podłogę na wysokości klatki piersiowej. Spróbuj rozluźnić mięśnie, weź głęboki wdech przez nos. W trakcie wydechu ustami, powoli unieś prawą nogę tak wysoko, jak dasz radę. Kolejny wdech to opuszczanie nogi. Takie ćwiczenia powtórz po dziesięć razy na każdą nogę. Jeżeli będzie ci łatwiej, nogę możesz unosić zgiętą.

 

Ciężarne nie powinny ćwiczyć na pusty żołądek. Około 15 minut przed rozpoczęciem aktywności napij się wody. Ćwicz tylko tyle, na ile pozwala ci twoje samopoczucie.