Tworzenie się nieestetycznej fałdki na brzuchu to zmora wielu osób, nawet tych pozornie szczupłych. Wiele osób ma predyspozycje do odkładania się tkanki tłuszczowej właśnie w tych partiach. W jaki sposób można wyćwiczyć płaski brzuch?

 

  1. Połóż się w wygodnej pozycji na plecach na podłodze. Dłonie włóż pod pośladki, natomiast nogi wyprostuj w kolanach. Zacznij podnosić nogi do góry, pilnując by Twoje pośladki oraz plecy nie odrywały się od podłoża. Nogi cały czas miej wyprostowane. Postaraj się je podnieść na tyle wysoko, aby utworzyły kąt prosty z tułowiem i wytrzymaj tak 2 sekundy. Ćwiczenie powtórz 20 razy.
  2. Pozycja wyjściowa to leżenie na plecach. Ugnij kolana. Dłońmi chwyć się jakiegoś stabilnego przedmiotu za swoją głową, na przykład szafy. Korzystając z siły mięśni brzuch, unieś biodra do góry, powoli prostując kończyny dolne. Biodra powinny znaleźć się na tyle wysoko, aby utworzyć jedną linię z nogami oraz z brzuchem. Następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie 20 razy.
  3. Połóż się na plecach, głowę i barki delikatnie unieś. Podnieś złączone nogi do góry, ustanawiając kąt 90 stopni w stosunku do podłogi. Delikatnie unieś przy tym biodra. Przy podnoszeniu nóg wykorzystuj mięśnie brzucha. Następnie opuszczaj biodra na ziemię, a nogi prostuj, ale nie odkładaj ich, tylko pozostaw uniesione kilka centymetrów nad podłogą. Powtórz to 20 razy.
  4. Kolejny raz połóż się na plecach. Postaraj się przycisnąć jak najmocniej dolny odcinek kręgosłupa do podłogi i jednocześnie napiąć mięśnie brzucha. Naprzemiennie uginaj nogi w kolanie i wykonuj ćwiczenie polegające na zbliżeniu łokcia do przeciwnego kolana. W trakcie uginania jednej nogi, druga niech będzie uniesiona kilka centymetrów nad podłogą. Powtórz 20 razy.
  5. Usiądź na podłodze, na przykład na macie lub dywanie i nogi zegnij pod kątem 90 stopni. Postaw stopy na ziemi. Swój tułów delikatnie odchyl do tyłu, podpierając się przy tym rękami o podłoże, kładąc dłonie za pośladkami. W takiej pozycji postaraj się unieść nogi ponad ziemię i przyciągnąć kolana w stronę klatki piersiowej. Jednocześnie nich Twój tułów także lekko zbliża się w stronę nóg. Właśnie wówczas dolne mięśnie brzucha będą najbardziej napięte. Wróć do pozycji wyjściowej. Staraj się całe ćwiczenie wykonywać w dynamiczny sposób.

Przed wykonaniem zestawu ćwiczeń pamiętaj o rozgrzewce.