Pilates to nic innego, jak zestaw mało obciążających, dość bezpiecznych ćwiczeń wzmacniających cały organizm. Łączy on w sobie elementy jogi, tai-chai, baletu oraz gimnastyki. Zasady i technika pilatesu zostały opracowane przez Josepha Pilatesa w latach 20. Mężczyzna pracował jako sanitariusz i opiekował się żołnierzami. Niektórzy z nich wymagali rehabilitacji, co skłoniło Josepha do wykorzystania własnych zestawów ćwiczeń. W niedługim czasie okazało się, że taki wysiłek przyspieszył powrót żołnierzy do zdrowia.

Zestawy ćwiczeń opierają się zazwyczaj na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała. Podczas treningu aktywizowane są wszystkie grupy mięśniowe, które rozciągają się i wzmacniają. Ćwiczenia te odbiegają od ćwiczeń typu cardio czy tabaty – mają jednostajny, harmonijny charakter.

Dlaczego warto ćwiczyć pilates?

  1. Pilates wymaga precyzyjnego powtarzania ruchów instruktora. Skupienie się na wykonywanych ćwiczeniach odciąża psychikę, pozwala się wyłączyć i zregenerować. Te ćwiczenia naprawdę poprawiają koncentrację!
  2. Osoby regularnie ćwiczące pilates mają większą świadomość swojego ciała. Wpływa to bezpośrednio na sposób poruszania się, sylwetkę i pewność siebie. Pamiętaj jednak, aby przynajmniej na początku udać się na zajęcia organizowane przez profesjonalistę, aby nie nabrać złych nawyków.
  3. Podczas ćwiczeń do organizmu wydzielają się endorfiny. Dają one pozytywnego kopniaka i sprawiają, że od razu bardziej optymistycznie zaczniesz patrzeć na życie. Z czasem coraz chętniej uczestniczyć będziesz w tych zajęciach.
  4. Pilates to ćwiczenia wpływające na gibkość i rozciągnięcie się organizmu. Zyskasz więc doskonałą podbudowę, którą z powodzeniem wykorzystać można w innych dyscyplinach sportu. Jeżeli ćwiczysz intensywnie coś innego, to pilates może być formą regeneracji organizmu.
  5. Takie ćwiczenia wymagają nie tylko skupienia, ale także kontroli nad własnym oddechem. Skutkuje to lepszym dotleniem organizmu. To przełoży się nie tylko na twoje samopoczucie, ale także na wygląd.
  6. Pilates to pogłębione ćwiczenia wszystkich partii ciała. Dzięki temu wyszczuplisz poszczególne partie sylwetki. Poczujesz wzmocnienie mięśni ud, pośladków, brzucha, ramion. To dobry pomysł dla osób chcących schudnąć. Prawidłowa postawa ciała zmniejsza ryzyko kontuzji stawów, o którą nietrudno przy nadwadze.
  7. Warto wspomnieć, że pilates jest na tyle bezpieczną formą rekreacji, że z jego uroków korzystać mogą nawet kobiety w niezagrożonej ciąży. To najlepiej świadczy o efektywności i bezpieczeństwie tych ćwiczeń.

Pilates – dla kogo?

Przez wzgląd na swój nietuzinkowy charakter pilates mogą wykonywać niemal wszyscy – bez względu na wiek, płeć, zaawansowanie treningowe. Ćwiczenia pilatesu często wykorzystywane są w celu powrotu do sprawności np. po przebytych kontuzjach czy urazach. To także dobra propozycja dla seniorów, kobiet w ciąży czy osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami. Pilates dzięki określonym schematom angażuje nasze ciało w sposób, na jaki może sobie pozwolić, przez co ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Osoby, które chorują lub ich stan zdrowia nie jest do końca dobry powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, który rozwieje wątpliwości, co do wykonywania takich ćwiczeń.