O tym, że zapachy mają olbrzymią moc nie trzeba przekonywać chyba nikogo, a w szczególności tych, którzy cenią sobie perfumy, otaczają się świecami zapachowymi i innymi aromatycznymi dodatkami. Przeznaczenie poszczególnych olejków jest różne i warto się tym kierować, dobierając zapach dla siebie. Przedstawiamy trzy uniwersalne propozycje, które bardzo często stanowią bazę różnych kompozycji.

 

Ylang-ylang

 

Naturalny olejek eteryczny ylang-ylang ma działanie odprężające. Wpływa on pozytywnie na układ nerwowy, do tego łagodzi objawy stresu oraz napięcia. Masz dużo problemów na głowie? W takim razie ten olejek świetnie sprawdzi się w trakcie aromaterapii. Poprawi on także humor. Ten zapach może być również pomocny w poprawie samopoczucia osób cierpiących na  depresję, załamanie nerwowe i inne problemy psychiczne i emocjonalne.

Ten rodzaj olejku eterycznego, podobnie jak niemal wszystkie, należy stosować w odpowiednich ilościach zalecanych przez producenta. Jego nadmiar może bowiem wywołać nudności i nadwrażliwość.

 

Mandarynkowy

 

Cytrusowy olejek mandarynkowy działa energetyzująco. Otrzymuje się go bezpośrednio z owoców mandarynki. Działa on antydepresyjnie, pomoże w trakcie rekonwalescencji, pomaga pozbyć się bezsenności. Ma słodki, aczkolwiek świeży i orzeźwiający zapach. Aromatyzacja nim powietrza w domu pomaga pozbyć się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodatkowo jest to skuteczny sposób na zachęcenie dziecka do jedzenia.

 

Waniliowy

 

Olejek waniliowy ma słodki, głęboki zapach. To aromat lubiany przez większość ludzi. Świetnie sprawdzi się w zmysłowej roli, dodany do kąpieli lub do olejku przeznaczonego do masażu. Nie tylko podnosi on libido, co ma potwierdzenie naukowe, ale także uspokaja, relaksuje, pomaga w stanach napięcia, obniża ciśnienie krwi. Aromat wanilii jest ciepły, otulający, kojarzy się z domową przytulnością.

 

Olejki do aromaterapii mogą być stosowane w specjalnych kominkach. Można ich używać także do masażu oraz kąpieli.