Z biegania nie warto rezygnować, nawet jeżeli aura pozornie temu nie sprzyja. Bieganie zimą to naprawdę dobry pomysł, jeżeli tylko nie zapomnisz o rozgrzewce, a także ubierzesz się stosownie do pogody. Podpowiadamy co warto wybrać.

Najlepiej jest ubrać elementy garderoby wykonane z tkanin syntetycznych. To one najbardziej wydajnie będą odprowadzać ciepło z organizmu. Oczywiście musi ci być także ciepło, ale pamiętaj, że już po kilku minutach rozgrzejesz się. Ważny jest wybór odpowiedniej bielizny. W tym przypadku zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości bieliznę termiczną.

Wśród biegaczy z doświadczeniem popularnością cieszy się zasada dziesięciu stopni. Twój termometr wskazuje na temperaturę minus pięć? W takim razie swoją garderobę dobierz tak, jakby było pięć stopni na plusie. Taka zasada pozwala czuć się komfortowo niezależnie od warunków.

Istnieją części ciała wyjątkowo wrażliwe na przemarznięcie, ze względu na słabe ukrwienie. Należą do nich palce u rąk i nóg, kostki, uszy, twarz. Dlatego nie zapominaj o czapce albo nausznikach, dobrej jakości skarpetach, koniecznie zakrywających ścięgno Achillesa oraz o rękawiczkach. Dobrą metodą jest także ubieranie się na cebulkę, stosując trzy warstwy odzieży, które mogą być na bieżąco dostosowywane do odczuwanej temperatury. Pierwsza jest odpowiedzialna za odprowadzanie wilgoci i należy do niej już wspominana bielizna termiczna. Druga warstwa ogrzewa. Dobrze sprawdzi się cienki golf lub koszulka z długim rękawem, wykonana z bawełny. Warstwa wierzchnia chroni przed wiatrem. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie niezbyt gruba kurtka z impregnowanego materiału. Dzięki niej nie przemokniesz, nawet jeżeli spotkają cię nagłe opady śniegu lub deszczu. Dolne kończyny wytwarzają w trakcie biegania naprawdę wiele ciepła, dlatego nie ma konieczności zakładania na nie kilku warstw odzieży. Wystarczą pojedyncze legginsy lub spodnie z lżejszego materiału.

Warto zadbać o stopy. Nie powinno się ich przemaczać, a jeżeli już do tego doszło, zatroszcz się o jak najszybsze ich ogrzanie. Przydadzą się także specjalne skarpetki, zapobiegające pojawieniu się otarć. Specjalne buty na zimę nie są konieczne, sprawdzą się także te letnie. Wyjątkiem jest bieganie w terenie, po grubej warstwie śniegu. Wówczas lepiej jest wybrać specjalistyczne buty z membraną, które muszą być także regularnie impregnowane. Co prawda jest to spory wydatek, ale przy biegach terenowych niezbędny.

Zima jest okresem zwiększonego ryzyka infekcji, dlatego ważne jest, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które wspomogą nasz organizm. EstroVita Immuno to suplement diety o najwyższej skoncentrowanej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, 6, 9 wyizolowanych z unikalnej mieszaniny aż 4 olejów roślinnych (lnianego, z czarnej porzeczki, czarnuszki oraz wiesiołka). EstroVita Immuno zwiera starannie dobraną kompozycję kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, 6, 9 w doskonałej proporcji omega 3/omega 6 oraz kompleks witamin A, D, E, K. Witamina A i D pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a obecność oleju z czarnej porzeczki przyczynia się do wzmocnienia całego organizmu. Forma estrów etylowych kwasów tłuszczowych omega zawartych w produkcie EstroVita, zapewnia ich znakomitą biodostępność i wysoką bioretencję w organizmie.