Nie łatwo jest wskazać jedną lub ogólną przyczynę bólu głowy, ponieważ powodów może być wiele. Problemy z nawracającymi bólami głowy mogą wskazywać na trudności natury neurologicznej, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń psychicznych, jak i reagowania na sytuacje trudne czy zmienne warunki atmosferyczne.

Przyczyny bólu głowy

Bóle głowy miewa każdy z nas i nie zawsze są one objawem poważnej choroby. Nasze ciało reaguje na wiele czynników przez które możemy odczuwać większy bądź mniejszy ból. Najczęściej pojawiającym się bólem głowy są migreny, które są samoistne. W przypadku samoistnych bólów głowy nie stwierdza się żadnych zmian strukturalnych w obrębie mózgu, dlatego też przyczyn upatruje się w zmianach naczyniowych lub nerwowych. Inną przyczyną mogą być nieprawidłowości w wydzielaniu neuroprzekaźników.

Wyróżniamy również wtórne bóle głowy, gdzie mechanizm powstawania wiąże się z uciskiem struktur wewnątrzczaszkowych, takich jak: naczynia żylne, czy tętnice. W chorobie nadciśnieniowej ból głowy występuje często przy gwałtownym wzroście ciśnienia we krwi. Występują również bóle głowy związane z chorobami oczu – podczas zbyt intensywnej i dłuższej pracy angażującej wzrok, w jaskrze czy wadach refrakcji.

Bólów głowy można upatrywać również w chorobach laryngologicznych, takich jak ostre zapalenie ucha środkowego lub zapalenia zatok przynosowych. W tym przypadku ból głowy połączony jest z bólem w okolicy ucha lub wyciekami z nosa. Często bóle głowy pojawiają się także jako przewlekłe pourazowe bóle. Występują one wespół z obniżeniem nastroju, zawrotami głowy, męczliwością, nudnościami. Jedną z przyczyn bólu głowy jest głód i niedożywienie. Często obserwuje się takie dolegliwości i osób, które są na diecie.

Odwodnienie organizmu

Częste i powracające bóle głowy pojawiają się u osób, które piją zbyt mało wody w ciągu dnia. Jednym z pierwszych objawów odwodnienia organizmu jest tępy ból głowy, który ciężko pokonać nawet poprzez tabletki przeciwbólowe.

Kręgosłup

Pojawienie się przewlekłych bólów głowy może być spowodowane chorobami kręgosłupa, szczególnie tymi, które zlokalizowane są w odcinku szyjnym. Na powstanie urazów w tym odcinku duży wpływ ma praca siedząca, długie godziny spędzane za biurkiem na źle dobranym krześle, materac, na którym śpimy, a także długa jazda za kierownicą samochodu.

Za dużo lub za mało snu

Zarówno zbyt długie spanie, jak i brak snu, czy mała jego ilość może wpływać na pojawienie się przewlekłych bólów głowy. Zazwyczaj pojawiają się one tuż po przebudzeniu i wstaniu z łózka. Nie bez znaczenia jest także nasz dobowy rytm dnia – jeśli pracujemy w nocy, a odsypiamy w dzień, nasz organizm może ulec przestawieniu przez co pojawią się sporadyczne bóle głowy, które w dalszej konsekwencji mogą przerodzić się w migreny.

Jak poradzić sobie z bólem głowy?

Ból głowy jest najczęściej powracającym problemem, z którym mierzy się niemal każdy z nas. Nie zawsze jednak ból ten spowodowany jest chorobą. Głowa może boleć podczas złego samopoczucia, zmiennych warunków atmosferycznych czy występować podczas zatruć lub infekcji. Alarmujący powinien być fakt, że ból nie ustaje i nasila się. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem i dalsza diagnostyka. Jeśli ból głowy jest nagły, towarzyszą mu niepokojące, dodatkowe objawy takie jak choćby podwyższona temperatura czy bóle stawów, mięśni, zaburzenia świadomości – zgłoszenie się do lekarza powinno nastąpić jak najszybciej.