Serce jest silnikiem naszego ciała. Najważniejszym mięśniem, o najwyższym znaczeniu. Dbanie o serce oznacza dłuższe życie i lepsze samopoczucie. Statystyki mówią, że 20% mężczyzn i 21% kobiet umiera w Europie co roku na chorobę wieńcową. W Polsce ponad połowa mężczyzn i prawie połowa kobiet ma nadwagę, a co drugi Polak jest po chorobie przewlekłej lub miał długotrwałe problemy zdrowotne, wobec których nic nie zrobił. Niby wiemy, że zdrowie jest ważne, ale jakoś w pędzie codziennego życia często je pomijamy, a zwłaszcza – nasze serce. Co zatem najbardziej szkodzi naszemu sercu i skraca jego żywotność?

  • Ignorowanie złego samopoczucia – dobrze znamy to odkładanie wizyty u lekarza, machanie ręką na kaszel, który nie przestaje wstrząsać płucami od miesiąca, czy powtarzanie sobie, że jak się prześpimy to jutro poczujemy się lepiej. Tymczasem ignorowanie chorób może doprowadzić do poważnych uszkodzeń serca. Jedną z przyczyn jest zwykła grypa. Po infekcji grypowej może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, które ma nieprzewidywalny i bardzo szybki przebieg.
  • Nieregularne wykonywanie badań – takie choroby jak nadciśnienie tętnicze nie dają objawów, dopóki nie pojawią się konsekwencje w postaci chorób serca. Dlatego warto regularnie badać ciśnienie, krew, EKG, by obserwować siebie i pracę swojego serca.
  • Nadużywanie alkoholu i papierosów – alkohol ma negatywny wpływ na układ krążenia, gwałtownie rozszerza i kurczy naczynia krwionośne, a co za tym idzie, zaburza akcję serca. Palenie papierosów natomiast zwiększa ryzyko zawału aż czterokrotnie.
  • Nieprawidłowa dieta – niewłaściwy sposób odżywiania ma ogromny wpływ na zdrowie naszego serca. Sercu szkodzą tłuszcze trans, które są w żywności typu fast food, duże ilości czerwonego mięsa, słodyczy, gazowanych napojów. Produkty te przyczyniają się do rozwoju miażdżycy i niewydolności serca. Ważna jest także ilość spożywanego pokarmu. Jeśli jemy za mało organizm ulega samozniszczeniu, gdyż nie dostaje odpowiedniej ilości składników odżywczych, jeśli jemy za dużo popadamy w otyłość i wspomagamy powstanie rozległej miażdżycy. Najlepszą dietą dla serca, według badań, jest dieta śródziemnomorska.
  • Stres – stres utrzymujący się długotrwale ma ogromny wpływ na serce. Niektórzy kardiolodzy twierdzą, że każda sytuacja stresowa stwarza spustoszenie w naszym organizmie i przybliża nas o jeden krok do zawału. Połączenie stresu z innymi czynnikami, do czego często dochodzi, prowadzi do chronicznego przemęczenia, co pogarsza kondycję serca oraz może doprowadzić do jego uszkodzenia.
  • Jeszcze odrobinkę soli – Polacy solą jedzenie dwa razy tyle ile zaleca WHO. Czyli wtedy, kiedy powinniśmy spożywać 5 g dziennie, my soląc wszystko, jemy ich 10. A to tylko kwestia samej czynności solenia. By przekonać się ile jemy soli naprawdę, trzeba by było dodać sól ze wszystkich etykiet produktów, które spożywamy np. jako przekąski. Przyjmowanie nadmiernej ilości soli prowadzi do nadciśnienia tętniczego, zwiększa ryzyko udaru mózgu i niewydolności serca.
  • Nieregularne ćwiczenia fizyczne – prowadzisz siedzący tryb pracy, po mieście przemieszczasz się samochodem, ale określasz się jako fit, bo raz w tygodniu, w weekend robisz niezwykle intensywny trening na siłowni? Szkodzisz swojemu sercu. Kompulsywne ćwiczenia fizyczne mogą poważnie zaszkodzić wydolności serca.

Podane czynniki mają negatywny wpływ na serce. Ile z nich jest obecnych w twoim życiu? Warto zastanowić się, które z nich można wyeliminować, żeby zadbać o swoje zdrowie. Błędne jest przekonanie, że problemy z sercem pojawiają dopiero w starszym wieku. Każdy z nas, niezależnie od wieku, może borykać się z trudnościami związanymi z tym organem. Warto zatem zadbać o serce i należycie je wesprzeć. Właśnie dlatego powstała EstroVita Cardio! To suplement diety o najwyżej skoncentrowanej zawartość kwasu ALA (omega-3), który stanowi idealne wsparcie dla Twojego serca. Roślinna forma omega-3 (ALA) dedykowana jest w szczególności osobom dbających o serce i układ krążenia. EstroVita Cardio przeznaczona jest także dla osób w okresie rekonwalescencji. Preparat zawiera ultraczystą formę kwasu omega-3 w postaci estrów etylowych, która zapewnia znakomitą ich biodostępność i wysoką bioretencję w organizmie człowieka.

Bo warto dbać o serce!