Z wiekiem wielu osobom zaczyna doskwierać ból stawów. Jeżeli także należysz do tego grona, najwyższa pora postawić na ćwiczenia, które je wspierają. Choroba zwyrodnieniowa z czasem postępuje, a więc należy zrobić wszystko, by to jak najbardziej spowolnić.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne dobrze wpływają na stawy, ponieważ pozwalają na ich rozruszanie oraz wzmacniają mięśnie, dzięki czemu możliwe jest przeniesienie na nie części obciążenia. Dobrym pomysłem jest wybranie pływania. Częste wizyty na basenie nie tylko poprawiają wygląd sylwetki, ale także pozwalają rozruszać zastane stawy w najbardziej naturalny i delikatny sposób.

Stan kolan najlepiej poprawi ćwiczenie wykonywane z krzesłem. Stań na jednej nodze. Drugą kończynę należy oprzeć o krzesło, aby kolano oraz stopa znalazły się już poza nim. Druga noga powinna być wyprostowana. Podpierającą nogę uginaj w kolanie i wykonuj przysiady obniżając się o około 15-20 centymetrów. Takie ćwiczenie powtórz 10 razy.

Nadgarstki, zwłaszcza osób dużo pracujących przy komputerze, także są narażone na zwyrodnienia. Dobre jest dla nich proste ćwiczenie, które wykonasz siedząc przy stole czy biurku. Ręce połóż na krawędzi blatu, tak aby dłonie swobodnie opadały poza jego krawędź. Nie odrywając w tym czasie nadgarstków od blatu mebla, unoś naprzemiennie ręce maksymalnie do góry. Powtórz to 10 razy.

Aby wzmocnić staw barkowy, możesz wykonywać stosunkowo proste ćwiczenie na stojąco. Stań w delikatnym rozkroku, swoje dłonie oprzyj na ramionach. Następnie ramiona unoś i opuszczaj aż dotkniesz brzucha. Takie ćwiczenie powtórzyć może ponownie 10 razy dla każdej dłoni.

Aby poprawić jakość swojego życia oraz wzmocnić cały organizm, możesz także stosować proste ćwiczenie wykonywane na podłodze. Usiądź w klęku podpartym. Wyprostuj plecy, ramiona, ręce oprzyj na podłodze przed sobą, a głowa niech będzie przedłużeniem linii kręgosłupa. Wyprostowaną prawą nogę unieś do góry. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji kilka sekund i powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzaj naprzemiennie na obie nogi po 10 razy na jedną.