Stres metaboliczny jest nagromadzeniem się metabolitów wtórnych w mięśniach podejmujących wzmożoną pracę. Zazwyczaj odczuwany jest jako mrowienie lub pieczenie. Wielu z nas kojarzy to „zjawisko” pod nazwą „pompy”. Jednak jaki wpływ ma stres metaboliczny na nasze mięśnie i ich rozbudowę?

Stres metaboliczny

Docierająca do mięśni krew dostarcza im niezbędnych składników i substancji odżywczych, a następnie, opuszczając mięśnie, wyprowadza metabolity wtórne. Powstają one zazwyczaj w wyniku pracy włókien mięśniowych. Kiedy mięśnie zostają pobudzone do wzmożonej pracy, proces ten może zostać zaburzony, przez co mięsień absorbuje więcej krwi, ale wyprowadzanie metabolitów zostaje ograniczone. Dochodzi wówczas do nagromadzenia się kwasu mlekowego, który, można powiedzieć, zsynchronizowany jest z większą produkcją hormonu wzrostu. Ten zaś stymuluje reakcje anaboliczne, prowadząc do zwiększenia masy mięśniowej, co jest kluczowe dla osób chcących tę masę zbudować.

Zwiększenie stresu metabolicznego

Stres metaboliczny może doprowadzić do przyrostu masy mięśniowej, zatem w jaki sposób możemy go zwiększyć, aby treningi były jeszcze bardziej efektywne?

  • Zmniejszenie przerw pomiędzy seriami – skracając przerwy metabolity wtórne nie zdążą zostać wyprowadzone z mięśni, przez co dojdzie do ich kumulacji podczas kolejnej serii ćwiczeń. Przeprowadzono eksperyment w którym zbadano metaboliczne przystosowanie mięśni do pracy – biorąc pod uwagę długie i krótkie przerwy. Osoby biorące udział w eksperymencie trenowały z takim samym obciążeniem z różnicą długości odpoczynku pomiędzy wykonywanymi ćwiczeniami. Zaobserwowano wówczas, że u osób stosujących krótkie przerwy przyrost masy mięśniowej był znacznie większy.
  • Zwiększenie liczby powtórzeń – większa liczba powtórzeń sprawia, że metabolity wtórne kumulują się doprowadzając do większej produkcji hormonu wzrostu. Musimy jednak pamiętać, aby obrany ciężar nie był zbyt mały, ponieważ sprawia on, że skurcz mięśnia będzie niewystarczający.
  • Tempo – podczas ćwiczeń możemy spowolnić nieco tempo – przytrzymać ciężar przez kilka dodatkowych sekund.

Wydawać by się mogło, że najlepszą metodą na zwiększenie stresu metabolicznego będzie połączenie wszystkich technik, jednak musimy wziąć pod uwagę indywidualność naszego organizmu. Chcąc poprawić swoją wydolność i kondycję można śmiało włączyć do diety odpowiednią suplementację. Dobrym rozwiązaniem może okazać się EstroVita MEN, która dzięki swoim cennym składnikom nie tylko wpłynie na naszą kondycję, ale również poprawi samopoczucie czy wzmocni odporność. EstroVita MEN powstała z myślą o współczesnym mężczyźnie – żyjącym szybko i odważnie, chwytającym życie garściami, oczekującym tego co najlepsze. EstroVita MEN to suplement diety z serii EstroVita ułatwiający zachowanie kondycji, sprawności i sił witalnych jak najdłużej. Dzięki zawartości doskonałej proporcji kwasów tłuszczowych z grupy Omega i kompozycji witamin A, D, E i K, wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku, dbając o ich mocne i zdrowe kości (witamina K), prawidłowe funkcjonowanie mięśni (witamina D) i sprawny układ immunologiczny (Beta-karoten). W produkcie znalazł się pochodzący z owocu granatu unikatowy kwas Omega-5, uważany za symbol zdrowia, energii i młodości.