Pomimo że skóra mężczyzn jest grubsza od kobiecej nawet o ponad 20%, nie oznacza to, że nie potrzebuje wsparcia w postaci odpowiedniego nawilżenia oraz składników odżywczych. Szczególnej troski wymaga skóra twarzy, zwłaszcza zimą.

Zima jest ciężkim okresem dla naszej skóry. Najbardziej eksponowana na działanie czynników atmosferycznych, w tym niskiej temperatury i wiatru jest skóra twarzy oraz dłoni. Z jednej strony narażona zostaje na chłód, z drugiej zaś na wysuszenie spowodowane ogrzewaniem pomieszczeń w których przebywamy większość czasu. Aby kondycja skóry została zachowana jak najdłużej, musimy wesprzeć ją odpowiednią dietą oraz pielęgnacją.
Skóra zimą ma zupełnie inne potrzeby niż latem, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dostosować używane kosmetyki do aktualnej pory roku. Fundamentem zimowej pielęgnacji jest dobre nawilżenie, zatem stosowane kremy powinny mieć składniki zapobiegające wysuszaniu.Do takich składników możemy zaliczyć: kwasy tłuszczowe, kwas hialuronowy oraz glicerynę. Dla podrażnionej skóry dobrze sprawdzi się aloes, bądź wyciągi z rumianku. Należy pamiętać, że osoby ze skórą tłustą powinny stawiać na kosmetyki o lekkiej formule, osoby mające skórę suchą zaś powinny stawiać na kosmetyki o tłustej formule.
Warto również pamiętać o kremie z filtrem – choć zdawać by się mogło, że powinniśmy go używać tylko latem, tak nic bardziej mylnego! Zimą słońce również może być bardzo ostre, zwłaszcza w górach i na stokach narciarskich.
Pielęgnacja skóry twarzy jest bardzo ważna, ale nie należy zapominać o skórze dłoni. Gdy temperatury spadają, musimy pamiętać o tym, aby wychodząc z domu założyć rękawiczki najlepiej z naturalnych materiałów. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko powstania mikrourazów oraz przemarznięcia skóry.
Chcąc zachować piękną i zdrową skórę zimą nie wystarczy pamiętać tylko o jej zewnętrznej pielęgnacji, ale również o odżywianiu jej od wewnątrz. Kluczowa jest zbilnsowana dieta , a w wielu przypadkach również dodatkowa suplementacja.
Brak dostarczanie odpowiednich składników odżywczych może sprawić, że sama pielęgnacja na niewiele się zda. Dieta dla skóry powinna być bogata w tłuszcze, witaminę C, E, A oraz kwasy omega. To właśnie te składniki wpływają na poprawę kondycji skóry i poprawiają jej nawilżenie. To jednak nie jedyne zalety – dieta bogata w wyżej wymienione składniki redukuje zmarszczki, spowalnia procesy starzenia się oraz w pewien sposób chroni naszą skórę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.