Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła o charakterze nawracającym, objawiająca się obfitą wysypką połączoną ze świądem i nierzadko równie wysiękami. Medycyna nie zna jeszcze leku, który byłby w stanie wyleczyć osoby cierpiące na AZS, dlatego najważniejsza jest profilaktyka i działanie objawowe. Dietetykom i lekarzom udało się odkryć korelację pomiędzy spożywanymi przez chorego produktami, a pojawianiem się wysypki. Oto lista produktów pomagających w walce z atopowym zapaleniem skóry oraz tych których należy unikać.

 

Na złagodzenie stanów zapalnych wpływają pokarmy, takie jak:

– ryby, naturalne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które przeciwdziałają zapaleniom oraz odwodnieniu naszej skóry, dodatkowo chroniąc ją przed niekorzystnym promieniowaniem UV, na które narażamy skórę szczególnie latem.

Przykłady ryb o wysokiej zawartości kwasów omega-3: łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki, śledzie.

– Pokarmy bogate w probiotyki , czyli bakterie sprzyjające zdrowiu jelit. W przewodzie pokarmowym osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry wykryto niewystarczającą ilość dobrych bakterii, w proporcji do tych mających działanie negatywne, dlatego ważne jest ich uzupełnienie.

Przykłady probiotyków przyjmowanych w diecie: jogurt z żywymi i aktywnymi kulturami, zupę miso. Inne sfermentowane produkty i napoje, takie jak kefir, kombucha i kapusta kiszona, zawierają również probiotyki.

– Pokarmy bogate w flawonoidy zwalczające stany zapalne. Flawonoidy to ważny element życia roślin odpowiadający za ich kolor, dlatego łatwo przyswoimy je z kolorowych owoców i warzyw, takich jak jabłka, brokuły, wiśnie, szpinak i kapusta włoska.

 

Dieta eliminacyjna i pokarmy, których należy unikać

Reakcja wypryskowa po jedzeniu zazwyczaj pojawiają się w czasie od 6 do 24 godzin po spożyciu danego pokarmu. Rzadko zdarza się, aby czas ten ulegał wydłużeniu, jednak należy mieć to na uwadze i w przypadku eliminowania pokarmów, które wywołują wysypkę, najprostszym sposobem jest zapisywanie składu posiłków z całego dnia.

 

Aby określić jakie pokarmy mogą powodować reakcję, lekarz często zaleci dietę eliminacyjną. Podstawą tej diety jest unikanie pokarmów, przy których stwierdzono wywoływanie reakcji obronnej ze strony organizmu.

 

Przed wyeliminowaniem jakiejkolwiek żywności, osoba będzie musiała powoli dodawać każdy rodzaj żywności do swojej diety i monitorować wyprysk przez 4 do 6 tygodni, aby ustalić u siebie wrażliwość na którykolwiek ze wskazanych przez lekarza pokarmów.

 

Niektóre popularne potrawy, które mogą wywołać zaostrzenie wyprysku, to:

 

– owoce cytrusowe

– nabiał

– jajka

– gluten i pszenica

– soja

– przyprawy, takie jak wanilia, goździki i cynamon

– pomidory

– niektóre rodzaje orzechów

 

Osoby z wypryskiem dyshidrotycznym, które zazwyczaj obejmują ręce i stopy, mogą być wyczulone na żywność z zawartością niklu. Nikiel znajduje się w śladowych ilościach w glebie, dlatego może występować również w żywności.

 

Żywność mogąca zawierać w sobie nikiel, to:

– fasola

– czarna herbata

– konserwy mięsne

– czekolada

– soczewica

– orzechy

– groszek

– skorupiaki

– soja

 

Suplementacja przy AZS

Podczas stosowania dodatków do diety najważniejsze jest to, aby łagodziły one uczucie świądu, przy jednoczesnym przyspieszaniu procesu regeneracji się skóry. Bardzo często na jej powierzchni pojawiają się rany, które zostają przez chorego rozdrapywane w związku z występującym świądem. Taka kolej rzeczy sprzyja rozwojowi zakażeń, które utrudniają gojenie ran.

 

Choć nieuleczalne i wymagające ciągłej kontroli diety i nasłonecznienia skóry, atopowe zapalenie skóry to choroba, z którą da się żyć niemalże bezobjawowo i choć okres dorastania lub dużego stresu nasila napady wysypki, to z czasem staną się one coraz rzadsze. W profilaktyce oprócz diety warto pamiętać również o środkach higienicznych, z jakich korzystamy. Bardzo możliwe, że nawet przeznaczone dla atopowców, markowe proszki nie zapewnią braku świądu, dlatego warto w takich sytuacjach zmienić swoje przyzwyczajenia i skorzystać z płatków mydlanych oraz szarego mydła do codziennej higieny.