Pierwsze pytanie, jakie przychodzi nam do głowy, to „co oznacza słuchanie swojego ciała?”. Można powiedzieć, że jest to pełen obraz naszego organizmu, sposób w jaki czujemy się tu i teraz. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, na co dzień jesteśmy kierowani przez nasze potrzeby, dlatego powinniśmy nauczyć się odbierać informacje, które nasze ciało stara się nam przekazać.

 

Nasz organizm każdego dnia wysyła do nas wiele ważnych sygnałów. Aby je zauważyć zadajmy sobie kilka pytań, które pomogą nam zrozumieć „mowę” naszego organizmu:

– Jak wiele mamy energii, czy jesteśmy zmęczeni?

– Czy jesteśmy senni czy wyspani?

– Czy jesteśmy naprawdę głodni?

– Czy czujemy jakiś ból?

– Czy jesteśmy spokojni?

– Czy czujemy stres?

 

Przez całe swoje życie ulegamy bodźcom, które pozostawiają ślad nie tylko w naszym umyśle, lecz również w ciele – nazywamy to pamięcią ciała. Określanym w nauce warunkowaniem klasycznym jest szereg reakcji, które np. powodują ślinienie na widok ciastka. Zbiór bodźców i reakcji ukształtował sposób, w jaki zachowujemy się na co dzień. Odpowiednie odbieranie własnego ciała pomoże nam poznać lepiej samych siebie, a także odkryć sposób jak umiejętnie o siebie zadbać.

 

Nie jest to łatwa sztuka. Łatwo pomylić chociażby zachciankę z prawdziwą potrzebą. Wywołane jest to przez nasze przyzwyczajenia, które powtarzane przez wiele miesięcy czy lat determinują to, w jaki sposób organizm je odczytuje i czy traktuje je jako coś normalnego, mimo że są dla niego szkodliwe.

 

Najgorszym sposobem na radzenie sobie z sygnałami wysyłanymi przez nasz organizm jest tuszowanie ich oraz ignorowanie złych odczuć. Wiele osób zamiast szukać przyczyn dolegliwości czy złego samopoczucia wolą skupić się na stłamszeniu objawów, co może zakończyć się nie raz w sposób bardzo negatywny.

 

Aby funkcjonować w sposób optymalny, czując się skupionymi i pełnymi energii, musimy podążać za tym, czego potrzebuje nasz organizm. Osiągnięcie pełnego porozumienia może zająć tygodnie, miesiące, a nawet lata, jednak efekt końcowy pozostaje na całe życie i często przerasta najśmielsze oczekiwania.

 

Jakie korzyści płyną ze słuchania swojego organizmu?

 

Brak problemów z odżywianiem.

Umiejętność słuchania organizmu w kwestii żywienia w prosty sposób może doprowadzić do zrzucenia zbędnych kilogramów, a także doprowadzić do wypracowania dobrych nawyków żywieniowych nawet do końca życia. Często nasze nieoczekiwane potrzeby żywieniowe są sygnałem, że w naszym organizmie brakuje tej lub tamtej witaminy i doprasza się on o uzupełnienie niedoborów.

 

Mniej bólu.

Ból jest swoistą wiadomością, że coś jest nie tak. Nie wolno takiej wiadomości ignorować, a należy dojść do przyczyny, jaka go wywołała i zmienić przyzwyczajenie lub nie doprowadzać do powtórzenia tej sytuacji. Może to być przesiadywanie w złej pozycji, a nawet zjedzenie ciężkostrawnego lub wywołującego nietolerancję pokarmu. To ważny znak, ponieważ powtarzanie tych tendencji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

 

Większa sprawność fizyczna.

Dzięki obserwacji swojego organizmu nauczysz się jakie aktywności Ci służą i które pomagają, a których z nich lepiej unikać lub je zminimalizować, chroniąc swoje ciało przed kontuzją.

 

Lepsze zdrowie.

Słuchając swojego organizmu w prosty sposób zaczniesz unikać chorób czy urazów co bezpośrednio przełoży się na Twoje lepsze zdrowie.

 

Lepsze samopoczucie.

Gdy zaczniesz słuchać tego, co chce przekazać Ci Twój organizm, zaczniesz również głośniej i wyraźniej odbierać jego potrzeby, co doprowadzi do polepszenia samopoczucia, lepszego humoru, zmniejszy stres, a pozytywne nastawienie pojawi się w Twoim życiu szybciej niż myślisz.