Dzieci znane są z niespożytej energii, którą niekiedy nie sposób poskromić. Spędzając czas w domu często idziemy po najniższej linii oporu i pozwalamy dziecku na oglądanie telewizji czy granie na tablecie. A gdyby tak sięgnąć pamięcią do naszego dzieciństwa, gdzie telewizor większą część dnia był nieaktywny, a smartphone był jedynie mrzonką?

Poświęcając dziecku uwagę nie tylko zacieśniamy z nim więzi, ale i sami zapominamy o problemach dnia codziennego. Wspólnie spędzony czas jest na wagę złota, wszak dziecko to właśnie w nas widzi swojego bohatera. Do dobrej zabawy wystarczy kawałek wolnej przestrzeni i własna kreatywność!

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na spędzenie czasu z dzieckiem w domu.

Z użyciem wyobraźni

  • Zabawa w chowanego – jeśli masz w domu więcej przestrzeni, gdzie łatwo można się schować – działaj! Dla starszych dzieci urozmaiceniem może być chowany po ciemku – wyłączając wszystkie światła osoba szukająca ma do dyspozycji tylko latarkę.
  • Kalambury – za pomocą gestów pokazujemy daną rzecz z wcześniej wybranej kategorii np. bajka.
  • To o czym myślę to… – zabawa polegająca na wymyśleniu przedmiotu, osoby lub rośliny. Osoby zgadujące zadają różne pytania, osoba, która wymyśliła zaś przedmiot może odpowiadać tylko tak lub nie.
  • Na ostatnią literę – zabawę zaczynamy np. od słowa „ananas” następna osoba musi wymyślić słowo na ostatnią literę, w tym przypadku na literę „s” np. „salon”, kolejna osoba znów na ostatnią literę itd.
  • Wspólne czytanie – nie od dziś wiadomo, że czytanie książek wzbogaca naszą wyobraźnię i poszerza horyzonty. Dzięki wspólnemu czytaniu zadbasz o rozwój intelektualny dziecka i poszerzysz jego słownictwo, a Ty przeniesiesz się w świat fantazji i baśni!
  • Domowy teatr improwizowany – wcielcie się w jakieś postaci np. z bajek i odgrywajcie scenki. Wyobrażacie sobie Shreka w bibliotece lub restauracji? Stwórzcie własną bajkę!

Z użyciem kilku przedmiotów

  • Zimno, ciepło, gorąco – zabawa znana niemal wszystkim! Kto z nas nie pamięta, jak rodzice bądź rówieśnicy chowali jakiś przedmiot, a my musieliśmy go później znaleźć słuchając wskazówek? Taka zabawa przypadnie do gustu każdemu dziecku, szczególnie wtedy, gdy za schowany skarb posłuży ulubiona zabawka lub słodycze.
  • DIY – zrób to sam. Idealna zabawa dla nieco starszych dzieci. W tym wypadku propozycji jest mnóstwo: można ulepić coś z masy solnej; wykorzystując jednorazowe papierowe talerzyki można stworzyć nietuzinkowy obraz; opakowania po produktach mogą posłużyć jako świetna baza do stworzenia pudełkowych stworków. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnie z dzieckiem zagrać w planszówkę lub ułożyć puzzle. Taka forma przypadnie do gustu niemal każdemu, a śmiechu i zabawy będzie co nie miara!

Zaproś dziecko do kuchni

Kto powiedział, że gotowanie musi być nudne i zarezerwowane jedynie dla dorosłych? Zaproś dziecko do kuchni i zróbcie razem coś pysznego! Ciasto, babeczki, pożywna sałatka – opcji jest mnóstwo. Przy okazji uświadomicie dziecko, jak zdrowe jedzenie jest ważne dla organizmu. Dla zwiększenia wartości odżywczych przygotowanych potraw warto sięgnąć po EstroVitę Genius Kids – to suplement diety przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia. Powstał z unikalnej kompozycji olejów (z mikroalg, z lnu, z czarnej porzeczki, z dzikiej róży). Zawiera wyjątkowe połączenie dwóch form kwasu omega 3 (ALA i DHA). Zawarty w preparacie kwas dokozaheksaenowy DHA pochodzący z oleju z mikroalg przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz rozwoju organizmu. Obecność oleju z dzikiej róży oraz olejku z rozmarynu wspiera układ odpornościowy oraz naturalną obronę organizmu.

Podarujmy dzieciom to co najważniejsze – nasz czas. Oczywiście jeśli pracujesz w trybie home office – wyznacz granice, jednak w taki sposób, by dziecko nie poczuło się gorsze czy niepotrzebne. Zajmij jego czas puzzlami lub poproś o namalowanie obrazu, który później wyeksponujesz. Wspólna zabawa wzmacnia więzi, co dobrze wpływa na prawidłowy rozwój dziecka – nie tylko psychiczny, ale i społeczny.