Spierzchnięte usta to nic przyjemnego – bolą, pieką i są nadwrażliwe. Dlatego też warto zadbać o odpowiednią pielęgnację, szczególnie w okresie zimowym. Zobacz, jak radzić sobie z spierzchniętymi ustami domowymi sposobami!

Pielęgnacja

Podstawą dbania o usta i zachowania ich w dobrej kondycji jest zdrowe żywienie (unikaj ostrych i kwaśnych postaw) i nawadnianie organizmu. W drugiej kolejności zaś systematyczna i właściwa pielęgnacja, która ochroni usta przed wysuszaniem. Jeśli Twoje usta są spierzchnięte zrezygnuj z kolorowych szminek czy pomadek – składniki zawarte w tych kosmetykach mogą dodatkowo podrażnić usta.

Pamiętaj aby:

  • stosować nawilżającą pomadkę do ust, najlepiej o naturalnym składzie.
  • nie używać takich kosmetyków, w których składzie można znaleźć wysuszające produkty.

Oczywistym jest, że usta potrzebują naszej uwagi, dlatego sama pomadka czy peeling może nie być wystarczająca. W tym przypadku musimy zadbać o regenerację ust z wykorzystaniem maseczek i peelingów. Takie produkty można z łatwością zrobić w domu i użyć do nich składników, które są niemal w każdym domu.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Oliwa z oliwek lub olej kokosowy – wystarczy kilka kropel tych produktów, aby nasze usta odczuły ulgę. Stosowanie oliwy z oliwek lub oleju kokosowego tworzy na wargach swoistą barierę ochronną dodatkowo nawilżając i regenerując zrogowaciały naskórek. Produkty te można nakładać na usta tak często jak to możliwe. Na noc zaś można nałożyć grubszą warstwę.

Miód znany jest ze swoich leczniczych właściwości nie od dziś. Dzięki zawartości witamin doskonale nawilża i działa antybakteryjnie, przez co zapobiega rozwijaniu się infekcji. W momencie, gdy twoje usta potrzebują większej uwagi niż zazwyczaj możesz nakładać na nie miód i pozostawiać na ok. 10 minut.

Aloes nawilża i wspomaga syntezę kolagenu i elastyny, przez co przyspieszają się procesy odnowy komórkowej skóry. Aloes można nakładać na usta tak często, jak wymaga tego sytuacja.

W naszej pielęgnacji nie może zabraknąć witaminy A i witaminy E – to one w głównej mierze wspomagają regenerację oraz zabezpieczają skórę przed wolnymi rodnikami. Witaminy te można kupić w kapsułkach i ich zawartość wetrzeć w usta.

Maseczki na usta – domowe składniki

Aby zapewnić naszym ustom odpowiednią dawkę pielęgnacji, przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy stosować nawilżającą i regenerującą maseczkę. Nie ma jednak konieczności wydawania na to fortuny pieniędzy, wszak najlepsze składniki, to te naturalne.

Maseczka z awokado

Maseczka, którą można wykonać w dosłownie pięć minut! Wystarczy rozgnieść awokado na papkę i dodać do niego łyżeczkę oleju roślinnego. Następnie połączyć oba produkty i nałożyć na usta. Taka maseczka doskonale nawilży usta i zabezpieczy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Maseczka z bananem

Podobnie jak w poprzednim przepisie – rozgniatamy banana na papkę, a następnie mieszamy go z łyżeczką śmietany. Dodajemy kilka kropel oleju roślinnego lub oliwy z oliwek. Przygotowaną maseczkę nakładamy na usta na 20 minut. Po upływie czasu przemywamy usta letnią wodą. Maseczka ta doskonale odżywi nasze usta!

Kiedy nasze usta już nie są spierzchnięte, warto co jakiś czas wykonywać peeling, który złuszczy suchą skórę. Do przygotowania peelingu potrzebujesz jedynie cukru i oleju kokosowego. Oba składniki wystarczy ze sobą zmieszać, a następnie wmasować w usta i spłukać. Taki peeling można wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu.