Chcesz żyć ekologicznie, a przy tym nowocześnie? W takim razie koniecznie sięgnij po środki czystości domowej roboty. Mają one mnóstwo zalet, przede wszystkim świetnie wpływają na zdrowie mieszkańców, nie zatruwają ziemi, a do tego kosztują grosze i mają mnóstwo możliwości zastosowania. Korzystały z nich dawniejsze pokolenia – warto więc również teraz je wypróbować.

 

Biel jeszcze bielsza

 

Masz białe firanki, ulubione białe podkoszulki albo zasłonę prysznicową? W takim razie koniecznie wypróbuj prania ich w sodzie oczyszczonej. Do prania dodaj jej pół szklanki. Dzięki temu osiągnięta zostanie równowaga pH w trakcie prania. Dodatek sody ma działanie odświeżające, a także wybielające. Zasłony prysznicowe ze śladami trudnymi do usunięcia z powodu na przykład mydła, także można odratować. Wystarczy posypać brudną powierzchnię sodą, a następnie ją energicznie wyszorować jakąś szczoteczką. Spłucz sodę i ciesz się efektami.

 

Brudne meble drewniane

 

Meble drewniane są piękne, ale ich pielęgnacja jest czasochłonna, a chemiczne środki – dość drogie. Dlatego wypróbuj inny sposób na przywrócenie im blasku. Wymieszaj półtorej szklanki octu i taką samą ilość ciepłej wody, a także dwadzieścia kropli swojego ulubionego olejku eterycznego. Taki preparat przelej do butelki z atomizerem, na przykład po płynie do mycia szyb. Przecierać nim możesz drewno, ale także sklejki oraz podłogi, w tym wykonane z paneli.

 

Uniwersalny płyn do mycia łazienki i kuchni

 

Zabrudzenia kuchenne i łazienkowe są trudne do usunięcia, przede wszystkim z uwagi na obecność tłuszczu, kamienia i mydlanych osadów. W tym celu warto przygotować prostą mieszankę składającą się z połowy litra wody oraz dwóch łyżeczek octu. Taka mieszanka w pojemniku z atomizerem posłuży do mycia blatu, szafek, płytek. Potrzebujesz czegoś bardziej intensywnego? W takim razie do pół szklanki sody oczyszczonej dodaj trzy łyżki octu. Uwaga, całość będzie się pienić. I właśnie ta piana znakomicie usunie osady spod okapu, z umywalki, zlewu, wanny. Aby zyskać piękny zapach, wystarczy dodać do preparatu odrobinę soku z cytryny lub kwasku cytrynowego.