Włosy są naszą wizytówką, oznaką zdrowia i ogólnego stanu organizmu, a ich wypadanie to nic przyjemnego. Być może dają nam znak, by bardziej o nie zadbać? I choć gubienie włosów jest naturalne i często nie ma związku z poważnymi problemami, tak w momencie, kiedy znajdują się dosłownie wszędzie, powinniśmy interweniować.

Jak zatem stwierdzić, czy nasze włosy wypadają w nadmiarze? Uznaje się, że jeśli na szczotce, po czesaniu, zostaje ich znaczna ilość, wypadają podczas codziennych czynności, jak choćby prysznic czy praca – musisz bardziej im się przyjrzeć i wyeliminować przyczyny wypadania włosów.

Dlaczego włosy wypadają?

Przyczyn wypadania włosów może być mnóstwo – złe odżywianie, brak witamin. Często przy nadmiernym wypadaniu włosów spotyka się objawy towarzyszące takie jak przetłuszczanie się włosów, łupież czy swędzenie skóry głowy. Najczęściej wypadanie włosów determinowane jest przez:

  • niewłaściwe odżywianie (radykalna dieta, nagła utrata masy ciała),
  • niedobory żelaza,
  • niewystarczająca ilość białka w organizmie,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zapalenie skóry głowy,
  • przewlekłe przeziębienia,
  • nadmierne używanie silnych kosmetyków oraz farbowanie włosów,
  • zabiegi kosmetyczne takie jak prostowanie włosów,
  • palenie papierosów.

Co możemy zrobić?

By nasze włosy były zdrowe i cieszyły się dobrą kondycją musimy zweryfikować ilość witamin, jaką dostarczamy do organizmu. Dieta ma niebagatelne znaczenie dla skóry głowy! Zadbaj zatem o uzupełnienie nienasyconych kwasów tłuszczowych, dodaj do diety warzywa i owoce.

Wiele kobiet, zauważając problem wypadania włosów, decyduje się na ich skrócenie pozwalające na pozbycie się poniszczonych końcówek. Skracanie włosów sprawia, że stają się one mocniejsze i rosną zdrowsze.

Nie bez znaczenia są także codzienne rytuały piękności – zbyt duża ilość kosmetyków stosowanych na włosy może je osłabić i poniszczyć. Gorąca temperatura generowana przez prostownicę czy suszarkę również nie są korzystne dla kondycji włosów. Podobnie jak temperatura wody, w jakiej je myjemy. Tuż po umyciu włosów powinniśmy osuszać je ręcznikiem papierowym i dać im wyschnąć samoistnie. I choć nie zawsze jest to proste, tak warto ograniczyć do minimum urządzenia służące do stylizacji włosów. Jeśli jednak z jakichś względów nie jest to możliwe tuż przed sięgnięciem po lokówkę czy prostownicę, nałóż na włosy preparat chroniący przez temperaturą.

Nie zapomnij o nawilżeniu!

Widząc, że nasze włosy stają się kapryśne musimy pomóc im nabrać blasku i zdrowego wyglądu. Regeneracja jest co prawda procesem czasochłonnym i wymagającym determinacji, jednak efekt zrekompensuje ten czas. Do nawilżenia włosów możesz użyć olejów roślinnych. Innym sposobem na odpowiednie nawilżenie będą domowe maseczki na włosy. Wystarczy sięgnąć po ogólnodostępne produkty. Idealnie sprawdzi się tutaj maseczka z miodem, awokado lub kokosem. Do takich maseczek możesz dodać jedną łyżeczkę EstroVity SKIN to suplement diety stanowiący unikalną kompozycję roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3,-6,-9. przeznaczony dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega sprzyjają atrakcyjnemu wyglądowi skóry, wspierają także skórę głowy.

Wypadania włosów nie możemy lekceważyć – im później zaczniemy działać, tym trudniejsza czeka nas droga. Warto przeanalizować swój tryb życia, zadbać o odpowiednią dietę z właściwą porcją witamin i warzyw. Wystarczy tak niewiele, by włosy stały się piękne i lśniące, a ty zapomnisz o ich wypadaniu!