Na co dzień odczuwasz zmęczenie i senność? Twoje życie pędzi, a Ty razem z nim? Z dnia na dzień bierzemy na siebie więcej obowiązków zapominając o zdrowym stylu życia i pełnowartościowej diecie. Sprawdź jak w prosty sposób rozpoznać pierwsze objawy niedoboru witamin. Z artykułu dowiesz się również jak uzupełnić codzienne menu, aby uniknąć niedoborów.

Witamina A 

Witamina A wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Jej niedobór przyczynia się do osłabienia włosów, nadmiernej kruchości i łamliwości paznokci, oraz suchej i szorstkiej skóry. Przy niskim spożyciu witaminy A z dietą w dłuższej perspektywie możemy mieć problemy ze wzrokiem oraz osłabieniem organizmu. Roślinne źródła witaminy A: szpinak, marchew, brokuły, papryka, pomidor, dynia, morele, pomarańcze.

Witamina D

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w naszym kraju brakuje słońca możemy zauważyć u siebie spadek nastroju, brak energii i apatię. Najczęściej jest to spowodowane niedoborem witaminy D3, której synteza zachodzi podczas promieniowania słonecznego. Do kolejnych objawów niedoboru witaminy D można zaliczyć: spadek odporności, bóle mięśni i kości. Niski poziom witaminy D3 związany jest również z niską podażą z żywnością. Należy pamiętać o suplementacji witaminy D3 przez cały rok. W przypadku osób dorosłych zaleca się spożywanie minimum 2000 j.m. witaminy D3 dziennie.

Witamina B12

Witamina B12 jest niesamowicie istotna dla prawidłowej pracy układy nerwowego. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej podaż u osób, które wykonują pracę umysłową. Jej niedobór może przyczyniać się do rozwoju depresji, anemii. Do podstawowych objawów niedoboru witaminy B12 zalicza się: osłabienie, bóle głowy, rozdrażnienie, brak energii, zmęczenie. Najwięcej witaminy B12 zawierają: wątroba, ryby, owoce morza, czerwone mięso. W przypadku diety wegańskiej zaleca się dodatkową suplementację tej witaminy, aby uzyskać jej optymalny poziom w diecie.

Suplementacja

Prawidłowo zbilansowana i różnorodna dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na niezbędne do funkcjonowania witaminy i minerały. W przypadku dużych niedoborów witaminowych należy rozważyć dodatkową suplementację, która dostarczy nam witaminy i minerały w odpowiedniej proporcji.

Idealnym produktem dla każdego z nas jest EstroVita Classic, która zawiera roślinne źródło bioestrów kwasów omega-3,6,9 w doskonałej proporcji. Została również wzbogacona o witaminę E, która jest naturalnym antyoksydantem.