Cienkie włosy są wrażliwe na czynniki zewnętrze – są delikatne, niemal kruche. Dość łatwo można je zniszczyć, szczególnie, kiedy stosujemy niewłaściwą pielęgnację. Właśnie dlatego tak ważne jest świadome dbanie o cienkie włosy tak, aby je wzmocnić i ochronić przed niekorzystnym działaniem zewnętrznym. Jak to zrobić?

Wydawać by się mogło, że cienkie włosy zniosą dokładnie taką samą pielęgnację, jak włosy grubsze – nic bardziej mylnego! I choć sam proces niczym się nie różni, najważniejszy jest prawidłowy dobór kosmetyków, jakie zostaną użyte. Ważne jest, aby stosowane kosmetyki nie obciążały włosów, ale i były na tyle skuteczne, że staną się swoistą tarczą ochronną.

Cienkie włosy, czyli jakie?

Cienkie włosy, wbrew pozorom, to nie włosy rzadkie – cienkie włosy mogą być gęste. O włosach cienkich mówimy wtedy, kiedy mają one małą średnicę. Zewnętrzna warstwa włosa zawiera od 4 do 12 warstw łusek – to one chronią włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami czy nadmierną utratą wilgoci. Cienkie włosy posiadają mniej łusek, co sprawia, że są one dość delikatne i wrażliwe na uszkodzenia.

Pielęgnacja cienkich włosów

Zasada, jaką powinniśmy się kierować dotyczy w dużej mierze tego, w jakiej kondycji są nasze włosy. Zupełnie inne zabiegi stosowane będą na włosy zdrowe, które potrzebują jedynie kilku podstawowych zabiegów, niż włosy uszkodzone, gdzie pielęgnacja powinna przebiegać w odpowiednim rytmie. Jedno jest pewne – właściwe dbanie o cienkie włosy sprawi, że staną się one piękniejsze i bardziej lśniące!

  • Postaw na delikatność i naturalność

Z racji tego, że cienkie włosy są znacznie bardziej wrażliwe niż włosy normalne, ze szczególną uwagą musimy sięgać po odpowiednie kosmetyki. Jeśli w szamponie czy odżywkach, jakie stosujemy znajdują się silne substancje to znak, że kosmetyk może nie być dla nas właściwy. Niektóre z substancji zawartych w produktach wysuszają włosy, co nie wpływa na ich kondycję pozytywnie – wręcz przeciwnie. Właśnie dlatego powinniśmy sięgać po naturalne kosmetyki – bez zbędnych substancji. Warto pamiętać, że stosowane kosmetyki powinny być delikatne – zupełnie tak samo jak delikatne są cienkie włosy. Ważne: unikaj takich substancji zawartych w kosmetykach jak: alkohol, silikony, silne detergenty, konserwanty.

  • Mycie cienkich włosów

Po pierwsze i najważniejsze – mycie cienkich włosów powinno być delikatne, ponieważ nawet podczas tej czynności może dojść do złamania się włosa. Staraj się wykonywać raczej masaż niż typowe mycie. Pamiętaj by nie szorować, nie wykręcać i nie szarpać włosów! Jedną z lepszych metod na mycie cienkich włosów jest metoda OMO (odżywka-mycie-odżywka). Po umyciu nadmiar wody najlepiej odcisnąć w bawełnianą pieluszkę lub podkoszulek.

  • Suszenie cienkich włosów

Jeśli odpowiednio zadbasz o zabezpieczenie włosów wyższa temperatura im nie zaszkodzi. Przed suszeniem zastosuj np. olejek lub produkty typowo do tego przeznaczone, z zachowaniem wcześniej wspomnianych zasad naturalności. Susz włosy z głową nachyloną w dół – w ten sposób podniesiesz je u nasady i dodasz objętości. Staraj się używać letniego nawiewu o średniej mocy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozwolić włosom wyschnąć samodzielnie – musisz jednak mieć na uwadze, że mogą stracić objętość.

  • Odżywki dla cienkich włosów

Wiemy już, że cienkie włosy lubią naturalność, dlatego musimy wystrzegać się wszelkich niesprzyjających substancji zawartych w kosmetykach. Można jednak samodzielnie zrobić maseczkę do włosów – we własnym domu! Do przygotowania takiej maseczki potrzebujesz jedynie dwóch składników: jajka oraz EstroVity skin. EstroVita skin to suplement diety stanowiący unikalną kompozycję roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3,-6,-9. przeznaczony dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega sprzyjają atrakcyjnemu wyglądowi skóry. EstroVita skin zawiera ultraczystą formę kwasów tłuszczowych z grupy omega w postaci estrów etylowych, które zapewniają znakomitą biodostępność i wysoką ich bioretencję w organizmie.

Przygotuj niewielką miseczkę, a następnie wymieszaj w niej pięć łyżek EstroVity skin i dwa jajka. Składniki dokładnie połącz, aż uzyskasz jednolitą i gładką konsystencję. Następnie przygotowaną maseczkę nałóż na lekko wilgotne włosy. Możesz owinąć włosy ręcznikiem. Następnie po upływie 15 minut spłucz maseczkę i umyj włosy. Maseczka nawilży i odżywi Twoje włosy!

Cienkie włosy są wymagające, ale prawidłowo o nie dbając zobaczysz, jak stają się piękne i lśniące. Codzienne rytuały piękna nie muszą być katorgą – wystarczy pamiętać o odpowiednich kosmetykach i nauczyć się, jak obchodzić się ze swoimi włosami. Już po kilku prawidłowych zabiegach Twoje włosy Ci podziękują!