Latem zdecydowanie mniej chce się jeść, co jest dla wielu osób bardzo dobrą wiadomością. Jakie produkty i potrawy są szczególnie niewskazane w trakcie fali upałów?

 

Słodycze

 

Słodycze to bogactwo cukrów prostych. Ich działanie to rozleniwienie organizmu, powodują one ospałość i rozdrażnienie. Takie skutki są dodatkowo odczuwalne w trakcie upałów, które także działają osłabiająco.

 

Fast foody

 

Lato wręcz kojarzy się z daniami typu fast food. Nie są one jednak dobre dla organizmu, zwłaszcza podczas upałów. To potężna dawka kalorii, narządy wewnętrzne muszą się więc bardzo natrudzić, aby je spalić. Potrzebują w tym celu dodatkowej energii, która podnosi temperaturę ciała, a jest ono już przecież przemęczone upałami. Może się to dla nas skończyć mdłościami i osłabieniem.

 

Bita śmietana

 

Bitą śmietanę ciężko jest nawet przygotować w upalny dzień, nie wspominając już o tym, że jej zjedzenie może wywołać potężny ból brzucha. Bita śmietana bardzo szybko się psuje. Dodana do gofrów albo lodów na deptaku może się okazać nieświeża, więc bardzo łatwo o zatrucie.

 

Majonez i inne sosy

 

Szybkie psucie dotyczy także majonezów i innych sosów, które dodawane są do dań z grilla. Zawsze muszą być one przechowywane w lodówce. Majonez z dodatkiem jajek to także zagrożenie salmonellą.

 

Mięso

 

W trakcie upałów lepiej jest zrezygnować ze spożywania mięsa. Jest ono trudne do strawienia przez organizm, a dodatkowo również szybko się psuje w cieple i mogą w nim rozwinąć się naprawdę groźne bakterie, łącznie z jadem kiełbasianym. Będąc na grillu zawsze należy sprawdzić, czy wybrany kawałek mięsa jest naprawdę dobrze dopieczony. Dotyczy to zwłaszcza wieprzowiny.