Niedobór witamin to awitaminoza. Ich częściowy niedobór to hipowitaminoza. Istnieje również hiperwitaminoza – czyli nadmiar witamin, który także jest szkodliwy.

 

Hiperwitaminoza dotyczy głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K, które ludzki organizm gromadzi w tkankach tłuszczowych. W przeciwieństwie do innych, nie są one wydalane wraz z moczem. Do nadmiaru witamin może dojść w przypadku osób, które stosują bardzo mało urozmaiconą dietę i do tego przesadnie wspomagają się suplementami diety, zwłaszcza różnych firm.

 

Witamina C

 

Przedawkowanie kwasu askorbinowego dotyczy jedynie osób z bardzo wrażliwym organizmem. Może to doprowadzić do krystalizacji moczanów w nerkach i tworzenia się kamieni nerkowych. Naprawdę duża dawka spowodować może zaburzenia w układzie nerwowym i pokarmowym. Jednorazowo przyjęcie nadmiaru witaminy C spowoduje wysypkę, ale długotrwały proces nawet uzależni. Jednakże dość rzadko występują przypadki przedawkowania tej witaminy. Dużo częściej może ona spowodować hemochromatozę, czyli nadmierne odkładanie się żelaza w organizmie. Witamina C bowiem zwiększa wchłanianie żelaza, dawka powyżej 1g/dobę może zatem bardziej zaszkodzić niż wspomóc. Nadmiar żelaza jest niekorzystny ze względu na dość toksyczne właściwości i uszkodzenia wątroby i trzustki. Warto pamiętać o złotej zasadzie – wszystko w rozsądnych granicach.

 

Witamina K

 

Podstawową funkcją witaminy K jest regulacja procesu krzepnięcia. Witamina K i jej suplementacja jest szczególnie zalecana w przypadku dzieci i osób po antybiotykoterapii. W niektórych przypadkach witamina K zalecana jest również kobietom nadmiernie obficie miesiączkującym. Należy pamiętać, że jest to jedyna witamina przepisywana na receptę, gdyż jej przedawkowanie jest bardzo niebezpieczne, gdyż może powodować zakrzepy i zatory.

 

Witamina D

 

Nadmiar witaminy D może prowadzić  do hiperkalcemii, czyli podwyższone stężenia wapnia we krwi. Taki stan powoduje zwapnienia serca, nerek, płuc. Hiperwitaminoza łączy się z bólami głowy i brzucha, brakiem apetytu, biegunkami, kamicą nerkową, depresją, podwyższoną sennością.

 

Witamina A

 

Retinol w nadmiernej dawce prowadzi do przewlekłego zatrucia, czego objawem jest ból głowy, ociężałość, biegunka, odwapnienie kości, złe samopoczucie, reakcje skórne. To szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, które powinny ostrożnie suplementować witaminę A i unikać jedzenie nadmiaru produktów z jej zawartością.

 

Pomimo, że prawdopodobieństwo przedawkowania witamin jest niskie, a do tego dotyczy przyjmowania naprawdę dużych dawek, to jednak należy uważać, szczególnie przy zażywaniu kilku suplementów diety na raz. Najbezpieczniej jest stosować jeden, jak najbardziej naturalny preparat.