Mydło to produkt powszechnie dostępny. Jednak nie wszystko, co znaleźć można na sklepowych półkach, jest warte uwagi. Dlatego zachęcamy do wypróbowania zrobienia mydła samodzielnie. Nie jest to skomplikowane, daje mnóstwo przyjemności, a do tego wówczas ma się pewność jego dobrej zawartości.

 

Składniki:

  • 210 mililitrów oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia;
  • 30 gram sody kaustycznej (czyli wodorotlenku sodu, do kupienia na przykład poprzez Internet w sklepach chemicznych);
  • 65 mililitrów wody destylowanej;
  • dowolny olejek aromatyczny, na przykład lawendowy;
  • kilka kropli EstroVity Skin;
  • dla dekoracji na przykład suszone kwiaty.

 

Zacznij od wyjęcia foremki. Może to być dowolne opakowanie (mydło można później pokroić). Ważne jest, by nie było wykonane z aluminium, teflonu, miedzi, cynku. Jeżeli chcesz dekorować mydło kwiatami, umieść je na samym dnie. Następne czynności wykonuj w gumowych rękawicach i ochronnych okularach, bez obecności dzieci  i zwierząt, w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, a także w ubraniu z długim rękawem, można także założyć maseczkę (soda kaustyczna jest silnie żrącym środkiem). Garnek ze stali nierdzewnej wstaw do zlewu i wlej do niego wodę destylowaną, a następnie wsyp do niej sodę kaustyczną. Rozpocznie się reakcja chemiczna powodująca powstanie oparów – wówczas nie należy ich wdychać i trzeba szeroko otworzyć okna. Po zakończeniu reakcji należy oliwę wlać do garnka i podgrzewać na małym ogniu do osiągnięcia temperatury około 40 stopni. Po tym czasie oliwę przelewa się do sody. Wówczas należy masę wymieszać blenderem. Najlepiej jest mieć urządzenie wyłącznie do celu produkcji mydła albo blender, którego końcówka jest łatwa do starannego wymycia. Robić to trzeba bardzo delikatnie, aby nic się nie wylało. Masa powinna stać się żelowa. W dalszej kolejności pozostaje dodanie EstroVity Skin oraz wybranego olejku. Całość uzupełnić można jeszcze kwiatami. Dobrze wymieszaj masę szpatułką, najlepiej z silikonu. Następnie całość przelać należy do przygotowanego pojemnika. Narzędzia należy dobrze wymyć ciepłą wodą.  W przypadku dotknięcia masą skóry lub innej powierzchni polej ją octem, a następnie dokładnie spłucz.

 

Gotową formę przykryć należy ręcznikiem, aby była dobrze otulona i postawić na przykład w pobliżu kaloryfera. Po dobie całość będzie gęsta. Wówczas można ją wyjąć z formy i pokroić albo nożem, albo szpachelką budowlaną. Po tej czynności plastry ułóż na papierze do pieczenia i umieść w jakimś suchym miejscu. Potrzebne są około dwa miesiące, aby mydło zaczęło spełniać swoją funkcję. W tym czasie zmieni się jego odczyn pH i stanie się ono odpowiednie dla skóry.