Zdrowy tryb życia stał się niemalże modą, za którą chętnie podążamy. I nie ma w tym nic dziwnego, wszak zdrowie jest najważniejszą wartością, o którą powinniśmy dbać każdego dnia. Coraz częściej słyszymy również o suplementach diety, które mogą wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia, mogą wspomóc nasze zdrowie czy zadbać o skórę. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów, różniących się od siebie składem i zastosowaniem, ale i postacią – można spotkać je w formie płynu, kapsułek czy proszku. Jak zatem wybierać suplementy diety?

Suplementy diety są preparatami, które mogą dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Zazwyczaj w ich składzie znaleźć można substancje czynne, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Zgodnie z zaleceniami specjalistów – suplementy mogą być stosowane jako uzupełnienie diety: nigdy jako zamienniki posiłków!

Chcąc cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem musimy zapewnić swojemu organizmowi niezbędne składniki, w tym witaminy oraz mikro- i makroelementy. Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i dobre nawyki są tutaj kluczowe, niemniej to nie wszystko. Aby organizm prawidłowo funkcjonował musi otrzymywać m.in.:

  • błonnik pokarmowy,
  • aminokwasy,
  • białka,
  • oligosacharydy,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • glikozydy,
  • organiczne związki mineralne,
  • antyoksydanty,

Niektóre składniki z wyżej wymienionej listy jesteśmy w stanie dostarczyć wraz ze spożywanymi posiłkami, niemniej nierzadko w zbyt małych ilościach, nie pozwalających pokryć dzienne zapotrzebowanie. Właśnie dlatego decydujemy się na sięgnięcie po suplementy diety, których wybór powinien być przemyślany. Wiele z dostępnych suplementów posiada zbyt niską przyswajalność, co skutkuje tym, że wydamy pieniądze, a efekty ze stosowania będą zerowe. Warto zatem zwrócić na to uwagę przy wyborze suplementu.

Jeśli nie masz pewności odnośnie stosowania jakiegoś suplementu – skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Pomoże on zweryfikować skład danego produktu i dobierze odpowiednią dawkę. Musimy także pamiętać, że niektóre suplementy mogą wchodzić w interakcję z lekami, jakie przyjmujemy. Oznacza to, że leki mogą mieć zmniejszone lub nasilone działanie – obie opcje nie są korzystne dla naszego zdrowia. Aby zatem suplement spełniał swoje zadanie musi zostać indywidualnie dobrany do naszych potrzeb. Jeśli nie cierpimy na żadne przewlekłe choroby i nie zażywamy leków, decyzję o rozpoczęciu suplementacji możemy podjąć samodzielnie. Nim jednak to zrobimy sprawdźmy skład danego produktu. Pamiętajmy, aby suplementy kupować tylko z bezpiecznych i pewnych źródeł – w aptekach lub bezpośrednio u producenta. Wiele suplementów – szczególnie tych wspomagających odchudzanie – zawiera w sobie substancje zakazane lub silnie uzależniające.

Zadaniem suplementów jest uzupełnienie niedoborów i wsparcie naszego organizmu. EstroVita to w pełni naturalna, a przy tym bezpieczna, wysoce skoncentrowana i dobrze wchłaniana przez ludzki organizm porcja kwasów tłuszczowych omega-3, 6 i 9. Dzięki formie estrów etylowych, preparat jest w pełni przyswajalny przez ludzki organizm, a także natychmiastowo wchłaniany. EstroVita to kwasy omega pochodzące z unikalnej mieszaniny tłoczonych na zimno olejów roślinnych, które zostały wzbogacone witaminami.

Suplementacja jest kwestią indywidualną i tak też powinna być postrzegana – w przypadku jednej osoby widoczne efekty będą już po kilku tabletkach czy łykach, u innej na efekt trzeba będzie poczekać dłużej. Mało tego – suplementacja powinna zostać odpowiednio dopasowana indywidualnie. Mając jakiekolwiek wątpliwości – skonsultuj się z lekarzem.