Nagietek jest rośliną pochodzącą ze strefy śródziemnomorskiej. To roślina jednoroczna, która uprawiana jest zarówno jako roślina lecznicza, jak i ozdobna. Przez wzgląd na swoje właściwości nagietek wykorzystywany jest w zielarstwie, farmakologii, ale i w kosmetyce. Nagietek pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych, wspiera gojenie się ran, działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie. Zazwyczaj nagietek spotykany jest w postaci herbatek, naparów czy maści.

Napar z nagietka

Spożywanie nagietka pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego – dzieje się tak za sprawą flawonoidów, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników czy toksycznych substancji. Nagietek bogaty jest również w takie składniki aktywne jak: saponiny trójterpenowe, polisacharydy, kwasy fenolowe, karotenoidy, kumaryny, fitosterole oraz śluzy.

Nagietek zazwyczaj stosowany jest jako napar – szczególnie zalecany w momencie nieżytu żołądka lub jelit, w stanach zapalnych wątroby czy dróg żółciowych. Sprawdza się także w chwili bolesnego miesiączkowania oraz podczas zaburzeń cyklu. Warto wspomnieć, że wyciąg z nagietka wykorzystywany jest często jako składnik suplementów diety, które pomagają w walce z objawami menopauzy. Często napar z nagietka stosuje się również do płukania jamy ustnej, a także gardła. Przygotowanie naparu jest bardzo proste – wystarczy zalać dwie łyżeczki suszu szklanką wrzątku, a następnie parzyć przez 10 minut. – wspomina dr n. med. Edyta Blus

Maść z nagietka

Maść powstaje z kwiatów nagietka i znana jest już od starożytności, kiedy to służyła jako sprawdzony leczniczy środek. Maść nagietkowa znalazła swoje zastosowanie szczególnie przy oparzeniach czy otarciach. Służyła także jako okład na wszelkie urazy. Wykorzystywana po dziś dzień jako wsparcie dla skóry, w stanach zapalnych, skaleczeniach czy stłuczeniach. Dzięki właściwościom nagietka używa się go w celu łagodzenia ran pooperacyjnych, a także jako doskonały składnik kropli do oczu – pozwala zredukować świąd czy pieczenie oczu.

Nagietek w kosmetyce

Z dobrodziejstw nagietka korzysta przemysł kosmetyczny i chętnie wykorzystuje go do produkcji past do zębów, kremów czy szamponów. Nagietek radzi sobie z szorstkością skóry, nawilża ją i zmiękcza. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym działa ochronnie, wygładzając i odżywiając skórę. Kosmetyki z nagietkiem rekomenduje się osobom borykającym się z problematyczną skórą – suchą, wrażliwą, a także zniszczoną.

Przeciwwskazania

Jak każdy produkt, także i nagietek ma swoje przeciwwskazania. Przede wszystkim nie powinny go używać osoby mające uczulenie na rośliny astrowate i im pochodne. Należy także pamiętać, że zanim podejmiemy decyzję o przyjmowaniu preparatów z nagietkiem konieczna będzie konsultacja z lekarzem, ponieważ może on wchodzić w interakcję z lekami lub innymi suplementami. Nagietek może wzmacniać działanie leków ziołowych stosowanych na uspokojenie czy bezsenność. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią.