Skurcze mięśni to nic przyjemnego – dopadają nas zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie i utrudniają komfort funkcjonowania. Dość często łapią nas w nocy, tuż po treningu, czy codziennych czynności takich jak zakupy czy wychodzenie po schodach. Jakie mogą być przyczyny skurczy mięśni i jak sobie z nimi radzić?

Ta bolesna dolegliwość dopada niemal każdego, także osoby trenujące – niezależnie od formy treningu. Mówiąc o skurczu mamy na myśli utrzymujący się ból spowodowany mocnym skurczeniem się tkanki mięśniowej. Ból ten może utrzymywać się nawet minutę i ciężko od razu się go pozbyć. Zazwyczaj skurcze mięśni związane są z niedoborami witamin i minerałów w naszym organizmie – najczęściej wapnia, potasu i magnezu, a także witamin z grupy B. Gdy zaczynają łapać nas skurcze, które dość często się pojawiają – warto udać się do lekarza w celu zrobienia kompletu badań.

Ważne jest także przyjrzenie się diecie – jeśli jest uboga w składniki odżywcze w tym minerały i witaminy, powinniśmy to zmienić. Jednym z najważniejszych mikroelementów, niemal obowiązkowym na talerzu jest – wcześniej wspomniany – potas. To on odpowiada m.in. za: prawidłową pracę mięśni, a także reguluje gospodarkę wodną organizmu. Będąc przy wodzie – i o niej nie możemy zapominać. Zbyt mała ilość wypitej wody w ciągu dnia również ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, szczególnie w upalne dni. Co jeszcze może powodować skurcze mięśni?

  • Brak rozgrzewki,
  • Zbyt intensywny trening

Dość często, chcąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów, osoby początkujące „rzucają się” na wykonywanie ćwiczeń i narzucają sobie szybkie tempo, co jest błędem. Każdy trening powinien być dopasowany do naszych możliwości – bez względu na treningowy staż. Nagły i intensywny wysiłek również koreluje ze częstszymi skurczami mięśni. Nie bez znaczenia jest samo przygotowanie się do treningu, czyli rozgrzewka. Pominięcie jej niekorzystnie wpływa nie tylko na nasz trening, ale i nasze ciało, ponieważ nie zdążyło ono przyzwyczaić się do podjęcia aktywności, a już musi pracować na zwiększonych obrotach. Możemy być zatem pewni, że pominięcie rozgrzewek prędzej czy później skończy się bolesnymi skurczami mięśni.

  • Zbyt długie przebywanie w tej samej pozycji

Prawdą jest, że im mniej ruchu w ciągu dnia, tym nasze mięśnie stają się słabsze, bardziej zastane. Zbyt długie przebywanie w jednej pozycji również nie wpływa na mięśnie pozytywnie – wykonując pracę siedzącą, zakładając dodatkowo nogę na nogę, tworzymy ucisk, który sprawia, że mięśnie nie są w stanie prawidłowo funkcjonować – są niedożywione. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podejmować jakąkolwiek aktywność fizyczną w ciągu dnia. Może być to trucht, czy nawet spacer – ważne, aby dopływ krwi był stały. Grunt, by się nie „zasiedzieć”.

Co możesz zrobić, aby pożegnać skurcze?

Przede wszystkim nie zapomnij o nawodnieniu – zwłaszcza wtedy, gdy czeka Cię intensywny trening lub za oknem żar leje się z nieba. Właśnie wtedy nasz organizm najbardziej odczuwa brak płynów, a my musimy wówczas zadbać, by je uzupełnić. Kolejną rzeczą jest dieta – pamiętaj by była bogata w witaminy i minerały – wapń, potas, magnez, sód. Sięgnij po sprawdzone suplementy diety, które zawierają kwasy tłuszczowe i dodatkowo wspierają organizm. Przykładem może być EstroVita MEN – powstała z myślą o współczesnym mężczyźnie. To suplement diety, zawierający kompleks ultraczystych, wysoce skoncentrowanych kwasów Omega -3, – 6, -9, w tym unikatowy kwas Omega 5, który wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku. Unikalna kompozycja olejów roślinnych, witamin i przeciwutleniaczy odznacza się licznymi właściwościami, dbając o zdrowie i doskonałą formę mężczyzn. Ważna jest także rozgrzewka przed podjęciem treningu – pozwala przygotować organizm na wysiłek. Po treningu zaś nie możemy pomijać rozciągania – równie kluczowego dla naszych mięśni. Dobrą alternatywą jest także rolowanie, które dodatkowo rozluźnia mięśnie. Pamiętaj także o odpoczynku, wszak mięśnie muszą się zregenerować!

Skurcze mięśni to nic przyjemnego, ale przestrzegając kilku prostych zasad jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko ich pojawienia się. Zadbaj o siebie i pozbądź się skurczów raz na zawsze!