Zatrzymanie wody w organizmie to dotkliwy problem, który potrafi nasilić się wraz z temperaturą. Osoby cierpiące na tą dolegliwość mogą błędnie mylić zmianę swojej wagi z niewłaściwą dietą i podejmować kroki w stronę często niewłaściwego, szybkiego zrzucania wagi. Niestety gotowe rozwiązania nie pomogą nam, jeżeli właściwie nie wskażemy źródła swojego problemu. Z czego bierze się nadmiar wody w organizmie i jak się go pozbyć? Odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak prosta.

 

Problem #1 DIETA

 

Jak się okazuje zatrzymywanie się wody w organizmie może mieć dość pokaźną ilość przyczyn. Co więcej niektóre z tych nich są naprawdę poważne i długotrwałe bagatelizowanie tego problemu może odbić się na naszym zdrowiu.  Co interesujące i nieco przewrotne najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest a niedobór wody w spożywanej przez nas diecie. Unikając uzupełniania płynów, wśród których 1,5 litra powinno stanowić wodę, zmuszamy nasz organizm do jej magazynowania w tkankach podskórnych „na wszelki wypadek”. Oczywiście nie bez znaczenia jest również dieta, bogata w sód wysusza nasz organizm i zwiększa zapotrzebowanie na płyny.

Nadmierne solenie posiłków zaburza naszą gospodarkę wodną. Najbardziej narażone są jednak osoby żywiące się wysoko przetworzoną, a także gotową żywnością, która potrafi zawierać w sobie prawdziwą kopalnię. Wskazane spożycie soli w ciągu dnia to zaledwie 5 gramów, czyli odpowiednik płaskiej łyżeczki. Odpowiednikiem tej ilości jest 12,5 gramów sodu, o czym warto pamiętać czytając skład wybieranych przez nas produktów. Nie bez znaczenia jest również ilość spożywanego przez nas białka, które często ograniczamy na restrykcyjnych dietach odchudzających. Brak białka jest najczęstszą przyczyną zatrzymywania się wody u osób w trakcie utraty wagi.

Problem ten może również dotyczyć osób nadmiernie spożywających alkohol, który nie tylko wywołuje nadciśnienie, lecz również zmusza nasze ciało do reakcji w postaci kumulowania wody – swojego rodzaju odtrutki, bo właśnie jako truciznę nasze ciało traktuje alkohol.

 

Problem #2 TRYB ŻYCIA

 

Siedzący tryb życia spowalnia przemieszczanie się płynów w naszych tkankach oraz krwioobiegu, także doprowadzając do jej zatrzymania. Na nadmierne wysuszanie się szczególnie narażone są osoby pracujące w klimatyzowanym biurze – prawdą jest bowiem to, że klimatyzacja wysusza powietrze, tym samym wysuszając również nasz organizm. Przerwy spędzone na spacerach na świeżym powietrzu oraz butelka wody na biurku powinny stać się rutyną.

Problem mogą stanowić zażywane przez nas leki, a także antykoncepcja hormonalna, które zaburzają naturalne procesy transportowania się płynów. Niektóre kobiety mogą dostrzegać u siebie znaczące gromadzenie płynów przed miesiączką, a także w okresie ciąży. Taki objaw może sugerować brak równowagi hormonalnej oraz potrzebę wykonania odpowiednich badań, które pozwolą ustalić przyczynę problemu, a także go rozwiązać.

 

Inne przyczyny nadmiaru wody w organizmie

 

Oprócz gorących, letnich dni, które doprowadzają do takiego stanu rzeczy, inną przyczyną mogą być choroby. Niestety gromadzenie się wody nie jest objawem jednoznacznym i wpisany jest w wiele różnych chorób. Najczęściej spotykanymi problemami jest nadciśnienie, żylaki, zakrzepica, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, a także niewłaściwa praca wątroby oraz nerek.

 

Spotykając się z uporczywymi dolegliwościami zawsze warto przeanalizować czynniki, które mogły się temu przyczynić. Czasami efekty niewłaściwej diety, niedoboru snu lub braku ruchu pojawią się u nas dopiero po wielu miesiącach, dlatego ważnym jest aby przemyśleć każdy aspekt naszego życia. Taka analiza nie tylko pomoże nam odnaleźć źródło problemu, lecz również ułatwi zdiagnozowanie nas przez specjalistów.