Zmęczenie – największa zmora naszych czasów. Ciągły stres, dźwigane na barkach obowiązki, niewystarczająca ilość snu – to tylko kilka czynników wpływających na codzienne zmęczenie. Wyczerpany organizm to nieszczęśliwy organizm – tak w skrócie można opisać to, co dzieje się z naszym ciałem w momencie przemęczenia. Nasza efektywność diametralnie spada, samopoczucie pogarsza się, szybciej się denerwujemy. Jak poradzić sobie ze zmęczeniem? Jak sprawić, by nie odbijało się negatywnie na naszym organizmie?

„Na nasze zmęczenie wpływ może mieć zarówno tryb życia, jak i otoczenie, w jakim przebywamy. Choć wydaje się to banalne, przepracowując się, nakładając na siebie coraz większe obowiązki i nie poświęcając wystarczającej ilości dużo czasu na odpoczynek, organizm dość szybko zacznie się buntować. Pierwszą oznaką zmęczenia zazwyczaj jest pogorszenie się samopoczucia, w następnej kolejności mniejsza efektywność, co w konsekwencji często prowadzi do braku motywacji, a także wypalenia zawodowego. Zauważamy również, że czynności, które wcześniej nie sprawiały trudności, stają się niemałym wyzwaniem.” – wspomina ekspert EstroVity dr n. med. Edyta Blus.

O ile zmęczenie przytrafia się każdemu, tak na dłuższą metę może spowodować wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego długiego okresu zmęczenia nie powinniśmy lekceważyć – wręcz odwrotnie: to znak, że powinniśmy bardziej o siebie zadbać.

„Przede wszystkim przyjrzyj się swojemu trybowi życia – czy znajdujesz czas na regenerację, zapewniasz sobie wystarczającą ilość snu oraz czy dieta zaspokaja twoje zapotrzebowanie energetyczne i czy jest zbilansowana?” – podpowiada ekspert EstroVity dr n. med. Edyta Blus.

Zastanawiasz się, dlaczego to takie ważne?

Sen

Sen jest kluczowy dla dobrego samopoczucia, właśnie wtedy nasz organizm regeneruje się i nabiera sił. Dorosły człowiek potrzebuje około 7-9 godzin snu w ciągu doby, jednak każdy z nas jest inny i może się zdarzyć, że dany organizm potrzebował będzie jedynie 6 godzin. Ważne jest, aby poznać siebie – poprzez obserwację zobaczymy, jaka ilość snu jest dla nas optymalną.

Zdrowe odżywianie

Zdrowa dieta ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Nieregularne i niezdrowe odżywianie niekorzystnie wpływa na cały organizm. Jedzenie typu fast food może i zaspokoi na krótki czas głód, ale jest na tyle ciężkostrawne, że niemal od razu po zjedzeniu czujemy się ciężko i sennie. W diecie powinny znaleźć się także witaminy i kwasy tłuszczowe. EstroVita Immuno to suplement diety o najwyższej skoncentrowanej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3,6,9 wyizolowanych z unikalnej mieszaniny aż 4 olejów roślinnych (lnianego, z czarnej porzeczki, czarnuszki oraz wiesiołka). EstroVita Immuno zawiera starannie dobraną kompozycję kwasów tłuszczowych omega-3,6,9 w doskonałej proporcji omega-3/omega-6 oraz kompleks witamin A, D, E, K. Witamina A i D pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a obecność oleju z czarnej porzeczki przyczynia się do wzmocnienia całego organizmu.

Aktywność fizyczna

Dzięki aktywności fizycznej dotleniamy cały organizm przez co znacznie lepiej radzimy sobie ze zmęczeniem. Mało tego – podczas aktywności fizycznej podnosi się poziom endorfin zwanych także hormonami szczęścia, co w znacznym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. Wystarczy 30 minutowy spacer na świeżym powietrzu, by od razu poczuć różnicę.

Chwila relaksu

Na zmęczenie najlepszy jest relaks i odpoczynek! Każdego dnia powinniśmy poświęcać czas samym sobie – czy to czytając książkę, oglądając ulubiony serial czy film. Taka forma odpoczynku z pewnością będzie na wagę złota.

Zmęczenie jest czymś zupełnie normalnym, jednak pojawiające się często może przynieść wiele niekorzystnych konsekwencji dla naszego organizmu. Warto przyjrzeć się swojemu ciału i odnaleźć swój naturalny sposób na walkę ze zmęczeniem.