Czasami pomimo wzmożonej pielęgnacji włosów ich stan nadal pozostawia wiele do życzenia. Przyczyna może kryć się nie w samym włosie, a właśnie w skórze głowy. Niewłaściwa dieta, stres, zła pielęgnacja a także choroby to jedne z najpopularniejszych przyczyn ich występowania.

 

Choroby skóry głowy są coraz częściej spotykanym problemem zdrowotnym. Wśród osób uskarżających się na nieprzyjemne dolegliwości znajdują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w każdym wieku. Pierwsze objawy są często marginalizowane, a choroby pielęgnowane latami, aż do momentu kiedy dyskomfort z nimi związany skłania chorych do konsultacji z lekarzem.

 

Dolegliwości przy chorobach skóry głowy

 

Sucha skóra głowy

 

Powodów pojawienia się tej dolegliwości możemy szukać w swoim otoczeniu, a także pielęgnacji. Choć suche powietrze nie powinno być bezpośrednią przyczyną, może łączyć się z innymi, niekorzystnymi dla naszej skóry warunkami. Stosowanie produktów zawierających alkohol, duże ilości protein i ziół oraz zbyt kwaśne środowisko, wymaga zapewnienia odpowiedniego nawilżenia, lub zmiany kosmetyku – silnie ingerujące kosmetyki nie służą bowiem każdemu. Spłukiwanie głowy zbyt ciepłą wodą oraz suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza to kolejne z błędów pielęgnacyjnych. Co więcej, odwodnienie skóry głowy może świadczyć o jej niewłaściwym ukrwieniu, a tym samym potrzebie pobudzenia do pracy naczyń włosowatych.

 

Czasami przesuszenie może prowadzić do reakcji obronnej ze strony organizmu, jaką jest nadmierne wydzielanie sebum. To z kolei kończy się często zbyt częstym myciem włosów, w stosunku do ich potrzeb.

 

Problemy przy skórze suchej: łupież, wypadanie włosów

 

Przetłuszczająca się skóra głowy

 

To popularny problem, szczególnie wzmożony w okresach zaburzonej równowagi hormonalnej (np. okres dojrzewania, ciąża). Dbając o skórę ze skłonnością do przetłuszczania się najważniejsze jest jej nieprzesuszanie, tak aby nie pobudzać gruczołów do większej produkcji łoju. Jej pielęgnacja może wydawać się kłopotliwa, ponieważ trudno jest podjąć odpowiednie kroki nie znając właściwej przyczyny problemu. Czasami odpowiedzią może być naturalne uwarunkowanie, zwane potocznie „taką naturą”. W przypadku skóry wrażliwej pomocne może okazać się stosowanie delikatnych kosmetyków o składzie naturalnym, a także rozcieńczanie szamponów przed użyciem na skórze głowy.

 

Problemy przy skórze ze skłonnością do przetłuszczania: ropne choroby skóry

 

Swędząca skóra głowy

 

Ta dokuczliwa i często uznawana za wstydliwą może mieć wiele różnych przyczyn występowania. Uczulenie na stosowane środki pielęgnacji to tylko jeden z nich. Zawarte w kosmetykach składniki mogą wywoływać u nas uczulenie, lub zbyt silnie ingerować w pH skóry. Świąd występować może także w przypadku długiego przebywania na silnym słońcu, a także mieć podłoże chorobowe.

 

Problemy przy skórze swędzącej: atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica

 

Łuszczyca

 

Jest to choroba, która zaatakować może każdy skrawek skóry. To schorzenie autoimmunologiczne, co oznacza że nasz układ odpornościowy sam atakuje zdrowe komórki organizmu. To właśnie z jej powodu komórki skóry mnożą się zbyt szybko i nawarstwiają, tworząc zgrubiałą skorupę, która następnie odwarstwia się i doprowadza do powstania charakterystycznej łuski. Osoby zmagające się z łuszczycą, oprócz stosowania preparatów miejscowych, muszą pamiętać o ogromnej roli właściwej diety i unikania stresu celem zmniejszenia lub całkowitego zatrzymania objawów.

 

Dieta w walce o piękną skórę

 

Zmiana sposobu pielęgnacji włosów oraz skóry głowy to tylko pierwszy krok do utrzymania ich pięknego wyglądu oraz zwiększenia własnego komfortu. Unikanie sytuacji stresowych i właściwa dieta to najwięksi przyjaciele w walce o utrzymanie zdrowego stanu jak najdłużej. EstroVita Skin to preparat, który już w jednej łyżeczce zaspokoi zapotrzebowanie skóry na kwasy omega z rodziny 3,6 i 9, a także witaminę A, D3 oraz E. Miks NNKT z witaminami zapewnia odpowiednie ukrwienie odpowiedzialne za dostarczanie niezbędnych składników mineralnych do skóry oraz mieszków włosowych, a także dokładne nawilżenie. Koktajl witamin A, E oraz D od dawna znany jest jako sposób na młodą, jędrną i zdrową skórę, dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym oraz opóźnianiu procesów starzenia komórek.