Wiosną niekoniecznie odczuwać musisz przypływ energii. Niektórzy ludzie znoszą ją wręcz przeciwnie. Zmęczenie to jeden z objawów przesilenia wiosennego.
Czym jest przesilenie wiosenne?
Wiosna to dla organizmu trudny moment. W tym czasie często występują bowiem wahania ciśnienia atmosferycznego. Często także dochodzi do zmiany pogody, co działa rozregulowująco. Po zimie pojawić się może niedobór witamin i soli mineralnych.
Wiosną organizm zaczyna funkcjonować inaczej. Zmienia się poziom hormonów, inaczej działa układ krążenia. To wszystko kumuluje się i może mieć negatywny wpływ na nastrój. Pojawić się mogą także bóle głowy, kołatanie serca, skoki ciśnienia tętniczego. Rozdrażnienie, większa podatność na stres, wypadanie włosów i podobne objawy dopełniają obrazu odczuwania przez organizm przesilenia wiosennego.
Jak walczyć z przesileniem?
Przede wszystkim słuchaj swojego organizmu. Jeżeli czujesz zmęczenie, pozwól sobie na odpoczynek, krótki urlop, zwiększenie aktywności na świeżym powietrzu, a nawet większą ilość snu.
To nie jest dobry moment na nadgodziny, generalne porządki i inne prace wymagające zaangażowania, uwagi i siły. Danie sobie chwili wytchnienia pomoże przeciwdziałać objawom związanym ze zmęczeniem.
Wiosenne słońce zachęca, aby z niego korzystać. Należy przede wszystkim zabezpieczyć swoją skórę, ale równocześnie nie rezygnować z przebywania na świeżym powietrzu.
Dobrym pomysłem może być wizyta w saunie. W trakcie wypacania się, z organizmu są usuwane wszelkie szkodliwe toksyny. Ruch zawsze działa dobrze. Nie musisz się forsować, ale wycieczka rowerowa, wyjście na basen, gra w siatkówkę lub w piłkę nożną na świeżym powietrzu działa świetnie.
Dodatkowe suplementy diety mogą pomóc organizmowi poradzić sobie w tym trudnym dla niego czasie. Ważne, aby dobrać je idealnie do swoich potrzeb, diety i trybu życia.