Slow life to filozofia życia, stan umysłu, a także sposób bycia, narzucający refleksyjne podejście do codzienności oraz czerpanie z życia garściami. Trzymanie się zasad stylu slow life sprawia, że wiele osób zaczyna oceniać swoje życie jako spełniające oraz odnajduje swój cel i pasję, jednak dla większości jest to bezapelacyjnie sposób na odzyskanie dobrego samopoczucia, odpoczynek od pędu życia oraz sposób na znalezienie równowagi i obniżenie stresu. Choć początek tej filozofii możemy odnaleźć już w zapiskach starożytnych filozofów, to pod obecną nazwą przeżywa ona prawdziwy renesans i jest przekazywana za pośrednictwem blogów, forów i książek. Czym więc się charakteryzuje i jak może zmienić Twoje życie?

 

Życie w pośpiechu

Na co dzień czujemy się zobowiązani do ciągłej pracy, niezależnie od tego czy znajdujemy się w biurze, czy w domu. Żyjąc w ten sposób sprowadzamy swoje dnie do roli powierzchownej listy rzeczy do zrobienia, której zazwyczaj nie możemy odhaczyć do końca. To właśnie przez to cieszą nas jedynie nieliczne chwile, zazwyczaj te, kiedy doświadczamy odrobiny spokoju. Ale czy musimy tak żyć?

 

Bycie zajętym to Twój wybór

To pierwsza zasada slow life, do której odnosi się każda kolejna reguła. To my decydujemy o tym czym zajmujemy się w ciągu dnia, a zarówno nasza praca, jak i narzucane sobie dodatkowe obowiązki to nasz własny wybór. Jako wolni ludzie każdą czynność możemy wykonać, lub też nie.

 

Zdefiniuj swój cel i priorytety

Ustal sam przed sobą co jest dla Ciebie najważniejsze i do czego chcesz dążyć swoimi czynami. Nasze priorytety są właśnie celem naszego życia, niezależnie od tego, czy jest to rodzina, kariera, czy rozwój. Każdy ma swoją indywidualną ścieżkę życia, którą powinien ustalać sam, a nie przypisywać sobie określony, lub narzucony przez innych schemat.

 

Odrzuć to, co nieistotne

Znając swoje priorytety możesz zrezygnować z tego, co zabiera Twój czas i uwagę, aby móc skupić się na sobie, bliskich, lub na czymkolwiek innym. W ten sposób wyeliminujesz ze swojego życia przemęczenie, napięcie, stres i poczucie winy, że nie udało Ci się załatwić wszystkich (często zbędnych) spraw.

 

Wprowadzaj zmiany stopniowo

Rzucając się od razu na głęboką wodę niemal zawsze zniechęcamy się, lub gubimy w tym, co chcemy osiągnąć. Nagła zmiana życia o 180 stopni może być porównana do zbyt intensywnych ćwiczeń na pierwszym dniu treningowym. Stopniowo oczyszczając swoje życie skupisz się na tym, co odczuwasz i czego w ten sposób doświadczasz. Zacząć możesz od sporządzenia listy swoich codziennych zadań i zobowiązań, pragnień oraz marzeń i sposobów do ich dążenia. Przygotowanie listy to już pierwszy krok!

 

Pielęgnuj swój wolny czas

Osoby sporządzające plan dnia często zapominają, że nasz czas nie jest z gumy, a my nie jesteśmy robotami zaprogramowanymi do ciągłej pracy. Często potrzebujemy odpoczynku, ponieważ jest on niezbędny dla naszego ciała oraz umysłu. Zakładanie marginesu w takim planie sprawi, że może zabraknąć nam dnia na kilka rzeczy, jednak będziemy w stanie zatrzymać się i zastanowić nad korzyściami płynącymi z tego, co właśnie zrobiliśmy, pielęgnując swoje samozadowolenie.

 

Postaw na cyfrowy detoks

Przeglądanie mediów społecznościowych oraz dużych ilości artykułów sprawia, że jesteśmy bardziej rozkojarzeni, a w naszej głowie pojawia się sieczka informacyjna, która nie służy przyswajaniu jakichkolwiek informacji. Sprawdzając coś starajmy się, aby zostało to w naszej głowie a nie w smartphonie, oraz ograniczmy w swoim życiu zbędne bodźce.

 

Postaw swoje życie prywatne przed pracą

Pogoń za pieniądzem to sytuacja korzystna dla pracodawców, jednak nie dla samych pracowników. Możemy nie wierzyć w zapewnienia, że pieniądze szczęścia nie dają, jednak zdecydowanie zbierane przez nas nadgodziny go nie przynoszą.

 

Dopełnieniem zasad slow life jest kontakt z przyrodą, która odpręża nas, relaksuje, oraz oczyszcza umysł. Swoje spacery możemy wzbogacić o kontakt z najbliższymi, wyciszając się wspólnie oraz poświęcając głębokiej rozmowie, która pomoże wzajemnie się zrozumieć.