Stres oksydacyjny zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, a w licznych przypadkach jest ich główną przyczyną. W dużej mierze dotyczy osób narażonych na permanentny stres, ale i tych, które nieprawidłowo się odżywiają. Poniżej wyjaśniamy, czym jest stres oksydacyjny, jakie są jego przyczyny oraz jakie choroby może za sobą nieść.

Czym jest stres oksydacyjny?

Stres oksydacyjny jest defektem równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami naturalnie występującymi w organizmie. Inaczej mówiąc, to stan totalnego braku możliwości detoksykacji organizmu oraz niedotlenienia. I efekt obecnego tempa i jakości życia. Brak czasu, pośpiech, przepracowanie – to wszystko sprawia, że biologiczny zegar człowieka się zmienia.

Przyczyny stresu oksydacyjnego

Ze stresem oksydacyjnym mamy zazwyczaj do czynienia poprzez czynniki zewnętrzne do których można zaliczyć:

  • stresująca sytuacja życiowa,
  • intensywny, zbyt częsty wysiłek fizyczny,
  • wszelkie zanieczyszczenia środowiska i otoczenia,
  • zbyt częste i długie przebywanie na słońcu (opalanie się),
  • palenie papierosów.

Wydawać by się mogło, że dieta jest w tym przypadku bez znaczenia – nic bardziej mylnego. Niezdrowy tryb odżywiania również jest przyczyną pojawienia się stresu oksydacyjnego – ściślej mówiąc spożywanie:

  • nawożonych sztucznie owoców i warzyw,
  • przeterminowane produkty, również odkrawanie zepsutych fragmentów np. owocu i zjadanie reszty,
  • mięsa peklowanego.

Do jakich chorób może prowadzić stres oksydacyjny?

Bagatelizowanie stresu oksydacyjnego może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Może on doprowadzić do rozwoju miażdżycy oraz związanych z nią chorób układu krwionośnego, takich jak zawał serca, udar mózgu czy choroba wieńcowa. Stres oksydacyjny może być również przyczyną wielu chorób skóry. Ponadto może doprowadzić do rozwoju chorób oczu, płuc, żołądka, nerek, układu moczowego i każdego innego układu i narządu.

Jak bronić się przed stresem oksydacyjnym?

Postaraj się zminimalizować źródła codziennego stresu. Jeśli to możliwe zażywaj codziennych spacerów, zmień dietę. Możesz wypróbować suplement EstroVita Cardio o najwyżej skoncentrowanej zawartość kwasu ALA (Omega-3), który stanowi idealne wsparcie dla Twojego serca. Roślinna forma omega-3 (ALA) dedykowana jest w szczególności dla osób dbających o swoje serce i układ krążenie, żyjących w stresie oraz w okresie rekonwalescencji. Preparat zawiera ultraczystą formę kwasu omega-3 w postaci estrów etylowych, która zapewnia znakomitą biodostępność i wysoką bioretencję w organizmie człowieka. Zawarta w suplemencie witamina E, która jest głównym antyoksydantem organizmu, pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.