Tauryna najczęściej kojarzy się przeciętnej osobie z różnymi markami napojów energetycznych. Aminokwas ten nie służy jednak tylko do pobudzania organizmu. Stanowi budulec wielu narządów naszego ciała, a także występuje w wielu różnych produktach spożywczych. Co zatem warto wiedzieć na temat tauryny? Czy spożywanie jej w dużych ilościach jest zdrowe, czy może wręcz przeciwnie?

Tauryna należy do aminokwasów biogennych. Wchodzi w skład budowy tkanek u ludzi i zwierząt. Najwyższe jego stężenie występuje w sercu i mózgu (zwłaszcza w szyszynce i przysadce mózgowej), mniejsze: w siatkówce oka, płucach, wątrobie, krwi, nadnerczy, jelicie cienkim. Pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, m. in. działa jako anabolik, wspiera rozwój mózgu, zatrzymuje procesy kataboliczne, czy pomaga w skurczach serca.

Ze względu na swoje działanie tauryna niezbędna jest u osób z niedoborami (np. u których występuje nadmierne wypadanie włosów, wybierających dietę wegańską, wegetariańską, a także z chorobą alkoholową), cukrzycą, chorobami układu krążenia, wysokim poziomem cholesterolu, wysokim ciśnieniem, chorobami wątroby i nerek, opóźnieniami rozwojowymi, a także u osób w podeszłym wieku i sportowców. Dlaczego? Ponieważ kwas ten ma wiele właściwości:

 • antykataboliczna – nie zwiększa bezpośrednio masy mięśniowej, ale poprzez wsparcie ich budulca i pracy, może przyspieszyć osiągnięcie celu w trakcie treningu,
  wspomaga produkcję insuliny w trzustce – naturalnego anabolika,
 • anaboliczna – uczestniczy w transporcie kreatyny, regenerującej masę mięśniową,
 • łączy się z receptorami GABA – stymuluje wydzielanie somatotropiny – kolejnego hormonu anabolicznego,
 • zmniejsza pobudliwość, ułatwia koncentrację i odpręża,
 • silnie stymuluje receptory odpowiedzialne za spalanie tłuszczu,
 • jest pomocna w bólach stawowych, zwłaszcza opartych na niedoborach kolagenu,
 • ma właściwości osmotyczne w siatkówce, co stymuluje nawilżenie oka i regulację ciśnienia w nim,
 • obniża podwyższone ciśnienie krwi,
 • odbudowuje strukturę włosa i hamuje wypadanie.

Nie dziwne zatem, że substancja ta uznawana jest za niezwykle wartościową dla ludzkiego organizmu. Zwłaszcza u sportowców, którzy często wybierają tańszy zamiennik tauryny – dekstrozę, uważając, że aminokwas odpowiedzialny jest tylko za transport kreatyny i łatwo go zastąpić. Zalecana dawka tauryny to 1-3g dziennie, najczęściej w postaci rozmieszanej z wodą. Tauryny nie powinny jednak przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby przyjmujące leki psychotropowe (ze względu na możliwość interakcji), chorujące na chorobę aktywną dwubiegunową oraz uczulone na białka pokarmowe. Aminokwas można znaleźć w produktach spożywczych: wątrobie wołowej, drobiowej i wieprzowej, mięsie indyka, skorupiakach, rybach i owocach morza, wodorostach morskich, mleku krowim i kozim, owocach opuncji figowej, ciecierzycy, soczewicy i gryce.

Skąd zatem tauryna w napojach energetycznych? Wbrew wszelkim mitom – została stworzona syntetycznie w laboratorium farmaceutycznym i dodana do składu. Choć mogą być one używane do suplementowania tauryny – ze względu na jej znaczące ilości – nie zaleca się tego sposobu przez dużą ilość kofeiny, głównego składnika napojów energetycznych. Przedawkowanie kofeiny może doprowadzić do niechcianych skutków ubocznych i uszczerbków na zdrowiu.

Tauryna to zatem niezwykle ciekawa substancja, a nie tylko prosty składnik energetyków, o którego pochodzeniu grzmiały plotki. Jest ona potrzebna naszemu organizmowi do zdrowego funkcjonowania i należy dbać, by nie posiadać jej niedoboru. Zdrowo suplementowana, zwłaszcza przy aktywnym trybie życia, przynosi świetne efekty. Do diety warto również włączyć kwasy tłuszczowe pochodzenia naturalnego – EstroVita MEN to suplement diety pomagający zachować kondycję, sprawność i siły witalne! Dzięki zawartości doskonałej proporcji kwasów tłuszczowych z grupy Omega i kompozycji witamin A, D, E i K, wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku, dbając o ich mocne i zdrowe kości (witamina K), prawidłowe funkcjonowanie mięśni (witamina D) i sprawny układ immunologiczny (Beta-karoten). W produkcie znalazł się pochodzący z owocu granatu unikatowy kwas Omega-5, uważany za symbol zdrowia, energii i męskości.