Rodzice i opiekunowie często martwią się o to, że ich dzieci nie są zainteresowane jedzeniem w takim stopniu, w jakim by tego chcieli. Problem małych niejadków jest bardzo częsty, a przecież to właśnie jedzenie zapewnia niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki, których organizm najmłodszych tak bardzo potrzebuje. Na całe szczęście znamy kilka prostych sztuczek, które pomogą przemycić na talerzu to, co najważniejsze w diecie naszych dzieci.

 

Zabawa z jedzeniem

Każdy w swoim życiu choć raz słyszał maksymę, aby nie bawić się jedzeniem, jednak czasem trzeba nagiąć zasady w słusznym celu. Wspólne przygotowywanie posiłków, krojenie, wycinanie i układanie, a nawet zgniatanie ręką produktów spożywczych pozwala zaciekawić najmłodszych tym, co zazwyczaj wydaje im się mało interesujące. Większość dzieci bardzo chętnie spróbuje dań, w których przygotowaniu brało czynny udział, a także dużo chętniej skosztują nowych smaków w trakcie zabawy, właśnie jako część eksperymentu a nie przymus nad talerzem pełnym groszku czy szpinaku.

 

Domowy fast food

W obecnych czasach dzieci najczęściej mają ochotę na to, co widzą w reklamach, a tych w codziennym życiu nie brakuje. Reklamy burgerowni, restauracji z chrupiącymi kurczakami i ociekających keczupem frytek przewijają się w telewizji, internecie i na bilbordach każdego dnia. Oczywiście nie musimy wprowadzać w nasz plan najmłodszych, tłumacząc, że leżące na stole jedzenie jest naszej produkcji. Fast foody zmodyfikujmy według swoich potrzeb, zamieniając je w smaczny i zdrowy slow food. Ociekająca tłuszczem wołowina powinna ustąpić miejsca drobiowym kotlecikom w towarzystwie sałaty, pomidorów i ogórka, zaś niezdrowe frytki możemy zamienić na domowe, pieczone ziemniaczki.

 

W nowym wydaniu

Wobec kanapek z szynką i serem dzieci często stosują bardzo poważny zarzut, a mianowicie to, że są one nudne. Trudno nakłonić najmłodszych do jedzenia, szczególnie wtedy kiedy nie wzbudza ono w nich zainteresowania. Sztukę przygotowywania posiłków do perfekcji opanowali Japończycy, tworząc kulturę bento – przenośnych pojemniczków wypełnionych jedzeniem przybierających ciekawe kształty. Tradycyjnie składa się on z ryżu i mięsa z dodatkiem warzyw i wodorostów nori. Ze względu na temat przewodni, w jakim bento zostalo przygotowane, dzielimy je na:

 

– kyaraben – posiłek przybiera formę znanych postaci z kreskówek i gier

– oekakiben – ukazuje sceny z otoczenia, takie jak naturę, budynki, zwierzęta

– shokado – prosty, tradycyjny posiłek, często przybierający bardzo eleganckie formy

 

Oczywiście nie każdy ma czas i możliwości na to, aby lepić z ryżu ukochane przez dziecko postacie z bajek, ale sam pomysł wart jest zapamiętania. Bento możemy przekształcić na własne warunki, budując sceny np. z owocowych deserów, w prosty i szybki sposób przekształcając banany, jabłka, mandarynki, kiwi czy gruszki w obrazy bezludnych wysp oraz kolorowych pól ze wschodzącym u szczytu słońcem. To najlepszy sposób aby przekonać malucha do tego, że owoce są fajne i smaczne. Na chlebie sprawdzi się wycięta z sera gwiazdka lub buzia, z doprawionymi z oliwek oczami i uśmiechem z papryki lub pomidora, a jako deser przygotować możemy naleśnika z kocim pyszczkiem wykonanym z kremu czekoladowego i owoców.

 

Lunchbox – sposób na pyszne śniadanie w szkole

Choć wyglądają jak zwykłe pudełka na kanapki, wygodne lunchboxy mieszczą w sobie kilka oddzielnych pojemników, dzięki którym poszczególne części naszego posiłku są od siebie odseparowane, nie przesiąkając aromatami oraz nie mieszając smaków. To wygodny sposób na przechowywanie słodkiego śniadania z wytrawnym obiadem bez obawy o to, że staną się one niesmaczne. Ten wygodny i praktyczny gadżet pozwala na popuszczenie wodzów fantazji przy kompozycji kolorowych i smacznych porcji.

 

W trosce o zdrowie naszych dzieci pamiętajmy o tym, aby spełniać ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W okresach wzmożonego wzrostu nieocenione jest wsparcie organizmu kwasami omega, wspomagającymi wzrost i koncentrację, jednocześnie wspierając układ odpornościowy. EstroVita Kids to suplement diety, który dostarcza najmłodszym odpowiednio zbalansowanej kompozycji kwasków omega 3, 6 i 9, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. EstroVita Kids może być stosowana również jako dodatek do jogurtów.