Wiele osób mówi, że po treningu powinno się przyjmować białka, aby nasze mięśnie zostały odpowiednio „nakarmione”. Zapominamy jednak o innych, równie ważnych aspektach, takich jak choćby rodzaj treningu i jego intensywność. To właśnie przez to zmienia się skład zalecanego posiłku potreningowego. Białko i węglowodany powinny zapewnić organizmowi regenerację – zarówno w sferze mikrouszkodzeń powstałych podczas ćwiczeń, jak i odbudowy glikogenu.

Węglowodany są dla naszego organizmu niezwykle ważne. Powinno się je przyjmować rano, tuż po przebudzeniu (najlepiej wówczas spożywać węglowodany proste i szybko przyswajalne białko) oraz po treningu. Ważne jest jednak, aby dokładnie sprawić na rodzaj spożywanych węglowodanów. Spożywanie węglowodanów tuż po wykonanym treningu jest o tyle ważne, iż rozpoczyna się proces regeneracji i budowy mięśni. Po wyczerpujących ćwiczeniach poziom glikogenu i glukozy jest niski, zatem trzeba zadbać o jego uzupełnienie.

Podczas treningów mięśnie wykorzystują glukozę zgromadzoną we krwi oraz glikogen. Długotrwałe treningi sprawiają, że poziom glukozy i glikogenu staje się bardzo niski, co utrudnia kontynuowanie ćwiczeń. Inaczej mówiąc – organizmowi brakuje energii, którą może wykorzystać. To właśnie wtedy dochodzi do podniesienia się poziomu kortyzolu, który wykazuje działanie kataboliczne. To z kolei dla naszych mięśni nie jest zbyt korzystne, ponieważ może wówczas dojść do „spalenia” mięśni. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów pozwala na szybkie pozyskiwanie energii, co za tym idzie – oszczędzenie mięśni.

Aby najlepiej zadbać o mięśnie po wykonanym treningu, najlepiej odżywić je zarówno białkiem jak i węglowodanami – w odpowiednich proporcjach. Dzięki temu zostanie dostarczona energia, a mięśnie zaczną się regenerować. Najlepszy efekt można uzyskać przyjmując posiłek w proporcji 4 gramów węglowodanów na 1 gram białka. W tym miejscu warto dodać, że spożywane po treningu węglowodany powinny mieć wyższy indeks glikemiczny, przez wzgląd na szybsze przyswajanie ich przez organizm. Można zatem śmiało sięgnąć po owoce lub miód – do 30-40 minut po treningu. Po godzinie lub dwóch powinniśmy zaś zjeść pełniejszy posiłek, jednak w tym wypadku węglowodany powinny mieść niski indeks glikemiczny. W posiłku powinno znaleźć się również białko.

Inne zasady obowiązują jednak, podczas redukcji masy ciała. Wówczas po skończonym treningu w dalszym ciągu we krwi pozostają rezerwy tłuszczowe i to właśnie one stanowić będą główne źródło energii. Ważne jest, aby węglowodany zostały w tym wypadku dostarczone do organizmu możliwie jak najpóźniej, ale nie później niż 2 godziny po treningu. Spożywane węglowodany powinny tutaj mieć niski indeks glikemiczny. Chcąc pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym zachowaniu mięśni, zalecane jest dostarczenie organizmowi aminokwasów BCAA, by mięśnie szybciej się regenerowały.

Warto dodatkowo wesprzeć organizm suplementami zawierającymi kwasy tłuszczowe omega. EstroVita MEN powstała z myślą o współczesnym mężczyźnie – żyjącym szybko i odważnie, chwytającym życie garściami, oczekującym tego co najlepsze. EstroVita MEN to suplement ułatwiający zachowanie kondycji, sprawności i sił witalnych jak najdłużej. Dzięki zawartości doskonałej proporcji kwasów tłuszczowych w z grupy Omega i kompozycji witamin A, D, E i K, wspiera organizm mężczyzn w każdym wieku, dbając o ich mocne i zdrowe kości (witamina K), prawidłowe funkcjonowanie mięśni (witamina D) i sprawny układ immunologiczny (Beta-karoten). W produkcie znalazł się pochodzący z owocu granatu unikatowy kwas Omega-5, uważany za symbol zdrowia, energii i młodości.

Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem treningów dobrze zbilansować dietę oraz dopasować ją do rodzaju treningu. Posiłki różnić się będą względem planu treningowego – osoby chcące wyrzeźbić sylwetkę lub rozbudować masę mięśniową będą potrzebować innych składników odżywczych niż osoby chcące pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów.