Wiesiołek jest rośliną dobrze znaną w Polsce, zazwyczaj można ją spotkać na polach lub łąkach. Stosuje się ją przeważnie w ziołolecznictwie – wytwarzane oleje z nasion wiesiołka mają szczególny wpływ na zdrowie i urodę. Bogate są w kwasy tłuszczowe takie jak: linolowy gamma-linolenowy, które stanowią od 15 do nawet 20 proc. składu produktów sporządzonych na bazie wiesiołka. Ponadto roślina składa się z wielu mikroelementów – magnez, cynk, selen, wapń oraz witamina E. Pozyskiwany z wiesiołka olej powinien być używany wyłącznie na zimno, zatem wszelkie podgrzewanie czy smażenie nie wchodzi w grę. Sprawdzi się jednak jako dodatek do sałatek lub maseczek regenerujących.

Działanie wiesiołka

Kwasy tłuszczowe zawarte w nasionach wiesiołka mają korzystny wpływ na organizm. Dzięki zawartości innych, równie wartościowych składników, olej z wiesiołka wspomaga wiele procesów zachodzących w organizmie. Może być pomocny przy wielu dolegliwościach: często zalecany jest wśród osób chcących pozbyć się nadmiaru kilogramów, ponieważ zapobiega on odkładaniu się tkanki tłuszczowej i wpływa na przyspieszenie przemiany materii.

Wiesiołek odnajduje również swoje zastosowaniu przy obniżaniu parametrów lipidowych, czyli tych, które odpowiadają za m.in. cholesterol. Wiesiołek dobrze sprawdza się także w minimalizowaniu napięcia związanego z miesiączką, łagodzi tym samym wahania nastroju i migreny. Wyniki badań eksperymentalnych wskazują również jego pozytywny wpływ na procesy pamięciowe oraz koncentrację.

Zdrowie i uroda

Biorąc pod uwagę szerokie zastosowanie tej popularnej rośliny nie można zapomnieć o tym, że wiesiołek świetnie sprawdza się także jako środek pielęgnacyjny. Wpływa na gładkość skóry, oraz na kondycję włosów i paznokci. Roślina ta wspomaga nawilżenie skóry, pomaga w utrzymaniu jej jędrności i elastyczności. Zawarte w wiesiołku kwasy pomagają w terapii różnych zaburzeń dermatologicznych. Olej z nasion wiesiołka można również stosować zewnętrznie np. do smarowania skóry lub nakładania na mokre włosy.

  • Olej z wiesiołka pomaga w zrzuceniu nadmiaru kilogramów

Wiesiołek wspomaga procesy trawienne oraz zapobiega magazynowaniu się tłuszczów w organizmie. Kwas GLA aktywuje funkcje brunatnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu w organizmie zachodzi proces spalania zbędnego tłuszczu.

  • Olej z wiesiołka pomaga w zwalczaniu trądziku

Nienasycone kwasy tłuszczowe utrzymują odpowiedni poziom nawodnienia organizmu oraz zapobiegają utracie wody przez skórę. Dlatego też olej z wiesiołka wspiera utrzymanie jędrności i elastyczności skóry. Pomaga również w usunięciu toksyn.

Jak stosować i gdzie znaleźć olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka najlepiej stosować w jego skoncentrowanej formie w połączeniu z innymi olejami oraz dodatkiem witamin. Preparat EstroVita jest unikalną mieszanką tłoczonych na zimno olejów roślinnych w tym: oleju lnianego, z ogórecznika, z wiesiołka i czarnej porzeczki. Dostępne są różne warianty suplementu, dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji. EstroVita jest produktem bogatym w kwas alfa-linolenowy, kwas linolenowy oraz kwas gamma-linolenowy. Ponadto kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, 6 i 9, są również wzbogacone w witaminy oraz mikroelementy.