Po olej konopny coraz częściej sięgają osoby prowadzące zdrowy styl życia, czerpiąc z niego to, co najlepsze. Olej konopny pozytywnie oddziałuje na nasz organizm – przynosi ulgę w bólu, łagodzi oraz redukuje objawy chorób. Wykorzystuje się go także w kosmetyce, jako składnik pielęgnacyjny. Co kryje w sobie olej konopny i gdzie jeszcze można go wykorzystać?

Olej konopny zajmuje jedno z wyższych miejsc pod względem właściwości prozdrowotnych oraz swojej wszechstronności. Wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych staje się jedną z jego największych zalet – kwas omega-3 oraz omega-6 stanowi aż 80 proc. oleju. Dlaczego to takie ważne?

  • Kwasy omega-3 łagodzą bóle reumatyczne, stają się także budulcem naszych komórek, dzięki czemu nasza błona komórkowa znacznie lepiej funkcjonuje. Ponadto kwasy omega-3 wspierają pracę serca oraz naczyń krwionośnych, wspomagają pracę mózgu, poprawiają wzrok, a także wzmacniają kości. Zapobiegają również pojawieniu się wahań cukru we krwi.
  • Kwasy omega-6 z kolei wspierają procesy gojenia się ran, poprawiają pracę wątroby i nerek, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. 

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są kluczowe dla prawidłowego przebiegu wielu procesów zachodzących w naszym organizmie. Właściwe działanie kwasów możliwe jest wówczas, gdy ich proporcje zostają zachowane. W oleju konopnym wynoszą one 3:1 na korzyść kwasu omega-3. Musimy pamiętać, że źle dostarczane proporcje mogą negatywnie wpłynąć na nasz organizm – może pojawić się nadciśnienie, choroby serca, czy nawet cukrzyca.

Olej konopny: zdrowie

Korzyści płynących z oleju konopnego dla naszego zdrowia jest mnóstwo. Oddziałuje on na wiele układów w naszym organizmie, a także sprzyja eliminacji toksyn oraz działa uspokajająco. To jednak nie wszystko!

  • Olej konopny usprawnia przepływ krwi, wzmacnia naczynia krwionośne. Mało tego – dzięki obniżaniu stężenia lipidów we krwi olej konopny redukuje ryzyko rozwoju miażdżycy.
  • Zawartość kwasów omega-3 i omega-6 wspiera naturalną odporność organizmu oraz pozytywnie wpływa na florę jelitową wzmacniając ją.
  • Olej konopny często wykorzystywany jest jako naturalny lek przeciwbólowy ponieważ łagodzi zapalenia, bóle stawów i obrzęki.

Olej konopny: uroda

Olej konopny z łatwością odnalazł się także w kosmetyce, za sprawą swoich upiększających właściwości. Dlaczego tak się dzieje? Zawarte w oleju kwasy omega-3 i omega-6, a także kwas linolowy i alfa-linolenowy mają kluczowe znaczenie dla naszej skóry – aby zawsze była piękna i zdrowa. Cechą charakterystyczną oleju jest jego umiarkowana tłustość, co przekłada się na łatwość rozprowadzania oleju po skórze.

Stosowanie oleju konopnego zmniejsza ryzyko zapaleń i podrażnień skóry, a także przebarwień. Świetnie sprawdza się jako wsparcie przy leczeniu łuszczycy, egzemy czy łojotoku oraz trądziku. Wspiera elastyczność skóry, regenerując ją oraz zapobiegając powstawaniu zmarszczek – skóra staje się bardziej rozświetlona i odżywiona. Olej konopny zdaje również egzamin, gdy stosowany jest na włosach – dodaje im blasku, ułatwia rozczesywanie i dodatkowo odżywia.

Olej konopny: kuchnia

Przez swoją uniwersalność olej konopny świetnie sprawdza się także w kuchni. Jest doskonałym składnikiem sałatek – łagodny smak o orzechowej nucie staje się jego kolejną charakterystyczną cechą. Ważne jest, aby oleju konopnego nie podgrzewać, ponieważ straci on swoje właściwości. Olej zatem powinniśmy spożywać na zimno – nie nadaje się do smażenia czy pieczenia. Można zrobić z niego smaczny dressing.

Olej konopny ma wiele pozytywnych właściwości. Przyglądając się bliżej temu niepozornemu olejowi możemy zauważyć, że sprawdza się w wielu dziedzinach naszego życia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przyjmuje go pod swój dach i czerpie z niego całymi garściami.