Woda kokosowa pochodząca z młodych, zielonych owoców palmy kokosowej staje się coraz to popularniejszym, naturalnym izotonikiem. Zawiera cukry, błonnik, antyoksydanty, witaminy i minerały dzięki czemu stanowi letnią alternatywę dla tradycyjnej wody. Badania wskazują, że woda kokosowa posiada szereg właściwości zdrowotnych. Pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego, odpornościowego oraz dostarcza niezbędnych elektrolitów.

Napój z kokosa posiada bardzo korzystny profil elektrolitów (zawiera dwa razy więcej potasu niż banan), przez co szybko i skutecznie nawadnia oraz uzupełnia poziom straconych minerałów w organizmie. Polecana jest w szczególności dla osób aktywnych fizycznie, które w szybki sposób powinny uzupełnić płyny i elektrolity.

Skład wody kokosowej

            Zawiera 95% wody, 0,7g białka, 0,2g tłuszczu oraz od 3,7 do 5,0g węglowodanów na 100ml produktu. Woda kokosowa stanowi bogactwo składników mineralnych tj.: magnez, potas, wapń fosfor. Zawiera również witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6) oraz C.

Woda kokosowa ma w składzie unikalną substancję o działaniu antywirusowym oraz bakteriobójczym. Jest to kwas laurynowy, który występuje również w mleku matki. W organizmie człowieka kwas laurynowy przekształcany jest w monolauryn, który posiada silne właściwości wirusobójcze oraz bakteriobójcze.

Posiada kinetynę, która występuje także w ludzkim DNA. Często wykorzystywana jest w kosmetyce w produktach o działaniu przeciwstarzeniowym oraz regenerującym. Kinetyna jest naturalnym antyoksydantem, który wspomaga dzielenie komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Jak wiadomo substancje te są niezbędne dla prawidłowego i zdrowego wyglądu skóry.

Zalety spożywania wody kokosowej

Poznajcie kilka pozytywnych skutków spożywania wody kokosowej:

  • Reguluje ciśnienie krwi,
  • Zmniejsza stres oksydacyjny,
  • Poprawia krążenie krwi,
  • Ułatwia trawienie,
  • Wspiera funkcjonowanie nerek,
  • Działa antybakteryjnie.

Zastosowanie wody kokosowej

            Woda kokosowa może być zamiennikiem izotoniku wypijanego po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Może stanowić również dodatek do wszelkiego rodzaju: smoothie, koktajli, deserów, musów. Woda kokosowa stanowi znakomite orzeźwienie w gorące i upalne dni. Jej spożycie ugasi pragnienie oraz dostarczy niezbędnych elektrolitów do naszego organizmu.