Kiedy słońce wychodzi zza chmur, łapiemy jego promienie, chcąc się ogrzać czy opalić. Słońce wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne, które dociera do Ziemi. Emitowane promieniowanie może wpłynąć na poprawę naszego nastroju, wspomóc leczenie chorób skóry, czy stymulować produkcję witaminy D3 w skórze, będącego kluczem dla układu immunologicznego. Promieniowanie UV ma swoje wady i zalety – sprawdźmy jak cieszyć się promieniami słońca i chronić przed ich negatywnym działaniem.

Promieniowanie UV możemy podzielić na trzy typy:

  1. promieniowanie UVC – pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, przez co nie wpływa na człowieka,
  2. promieniowanie UVB – stanowi 5% promieni UV docierających do powierzchni Ziemi. Może przybrać różną formę natężenia, głównie zależną od pory roku. Najsilniej działa w lecie. To właśnie to promieniowanie odpowiada za opaleniznę, poparzenia słoneczne, a nawet zmiany nowotworowe.
  3. promieniowanie UVA – stanowi 95% promieniowania UV, jakie dociera na Ziemię. Jego natężenie nie jest zależne od pory roku czy dnia. Promieniowanie to przenika przez szkło i naskórek i to właśnie one docierają do komórek skóry właściwej. Chociaż ekspozycja na promienie UVA nie powoduje bólu skóry, tak mogą one nieść za sobą negatywne konsekwencje – szczególnie dla kondycji skóry. 

Pozytywny wpływ promieniowania UV na skórę

To dzięki promieniowaniu UV nasz organizm może wytworzyć witaminę D3 – wspierającą pracę układu immunologicznego, prawidłowe funkcjonowanie mięśni, a nawet zębów i kości. Zażywanie słońca może złagodzić reakcje alergiczne lub choroby skóry (atopowe zapalenie skóry, trądzik), jednak w tym względzie trzeba mieć się na baczności. Promienie słońca zdecydowanie wpływają na poprawę nastroju oraz pomagają w łagodzeniu stanów depresyjnych.

Negatywny wpływ promieniowania UV na skórę

Choć większość z nas dopatruje się pozytywnych rzeczy związanych ze słońcem, tak trzeba mieć na uwadze wady promieniowania UV. Nie posiadanie tej wiedzy może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

  • Fotostarzenie skóry – słońce niestety negatywnie wpływa na wygląd naszej skóry, przez co ta szybciej się starzeje. Promieniowanie UVA wpływa na tworzenie się wolnych rodników, które m.in. uszkadzają fosfolipidy błon komórkowych oraz powodują degradację włókien kolagenowych. Promieniowanie negatywnie wpływa również na włosy – osłabia je, sprawiając, że stają się łamliwe. Aby temu zapobiec, warto bardziej zadbać o ochronę włosów stosując odżywki lub maski.
  • Oparzenia słoneczne – spowodowane długim przebywaniem na słońcu. Oparzenia słoneczne są dość częste i niemal każdy z nas miał z nimi do czynienia. Charakteryzują się pieczeniem, zaczerwienieniem skóry oraz bólem. Poważniejsze przypadki oparzeń słonecznych powodują gorączkę, dreszcze, nudności. Jednym ze sposobów łagodzenia oparzeń są zimne okłady lub smarowanie skóry specjalnymi preparatami do których można zaliczyć panthenol lub aloes. Dobrze sprawdzają się również produkty zawierającego białko – śmietana, kefir, jogurt naturalny. Bardzo ważne jest w tych przypadkach również uzupełnianie płynów, najlepiej pijąc duże ilości wody.

Jak chronić się przed promieniowaniem UV?

Absolutnym „must have” są kremy przeciwsłoneczne z filtrem. Wystawiając się na słońce powinniśmy wybierać te kremy, które posiadają wysoki wskaźnik ochrony jak np. 30 SPF lub 40 SPF. Opalajmy się z głową, robiąc to stopniowo. Nie powinniśmy opalać się w godzinach największego nasłonecznienia – między godziną 12 a 15. W tych godzinach nadmierna ekspozycja na słońce może skończyć się poparzeniem. Warto przygotować skórę od wewnątrz – EstroVita Skin, dzięki zawartym składnikom wspomaga regenerację, wspierając kondycję skóry i włosów. To suplement diety stanowiący unikalną kompozycję roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3,-6,-9. 1 łyżeczka (5 ml) dostarcza 100% dziennego zapotrzebowania na wszystkie kwasy z grupy omega. 

Pomimo zalet, promieniowanie UV niesie za sobą także negatywne skutki, których nie powinniśmy bagatelizować. Wspomagając swój organizm, zachowując ostrożność i dbając o siebie będziemy mogli bez obaw cieszyć się promieniami słońca!