Każda kobieta w czasie ciąży w szczególny sposób dla o swoje zdrowie – przyjmuje dodatkowe witaminy, wzbogaca dietę o owoce i warzywa, stwarzającym tym samym warunki dla rozwoju dziecka. Wszystkie te elementy pozytywnie wpływają na kondycję organizmu, skóry, paznokci czy włosów. Niestety, wiele kobiet po ciąży mierzy się z problemem wypadających włosów, który zaczyna się około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. W niektórych przypadkach problem znika po kilku tygodniach, w innych zaś wypadanie włosów trwa znacznie dłużej.

Pojawia się pytanie: dlaczego włosy wypadają? Po porodzenie, w czasie połogu, poziom estrogenów jest znacznie niższy niż w trakcie trwania ciąży, przez co włosy stają się słabsze i wypadają. Problem ten znika w momencie, kiedy poziom hormonów się ureguluje. Aby zatem poprawić wygląd i kondycję włosów, należy je wzmocnić.

Pielęgnacja włosów po ciąży

W aptekach dostępnych jest wiele produktów hamujących wypadanie włosów. Zawierają one kompleksy wielu aktywnych składników, dzięki których problem może zniknąć znacznie szybciej. Stosując szampony, odżywki czy sera, nasze włosy na nowo będą cieszyć się dobrą kondycją. Musimy pamiętać jednak, aby zarówno szampon jak i odżywki posiadały cechy wzmacniające. Produkty zawierające nadmiar parabenów i sulfatów nie powinny zatem znaleźć się w naszej łazience. Pamiętajmy również o tym, że mokre włosy znacznie łatwiej uszkodzić, ponieważ pod wpływem wilgoci łuski włosowe rozchylają się. Susząc włosy, czy czesząc je często dochodzi do złamania włosa, dlatego też pozwólmy naszym włosom nieco podeschnąć, a dopiero później rozczeszmy je delikatnie. O włosy można zadbać także domowymi sposobami, stosując np. 20-to minutowe kompresy z ziół, oleju kokosowego, lub oliwy z oliwek.

Dieta na wypadające włosy

Wzbogacając dietę o kilka dodatkowych składników, zadbamy o swoje włosy, ale i zdrowie od wewnątrz. Dla włosów niemalże szkodliwy jest brak witamin C, E, B1, B2, B6, B12, A oraz L-cysteiny, DL-metioniny. Dlatego na naszym talerzu nie może ich. Zabraknąć. Ponadto pamiętajmy o:

  • białkach i aminokwasach siarkowych będących składnikami niezbędnymi do prawidłowej budowy włosa. To dzięki nim włosy stają się zdrowsze i gęstsze. Produkty bogate w białka i aminokwasy siarkowe to m.in: jajka, przetwory zbożowe,
  • cynku pomagającemu zachować dobrą kondycję włosa. Znaleźć go można w rybach i owocach morza, orzechach, pestkach dyni przy roślinach strączkowych,
  • krzemie przyspieszającym wzrost i wzmacnia włosy. Można go znaleźć w płatkach owsianych, przetworach mlecznych, ryżu, czosnku,
  • żelazie odpowiedzialnym jest za prawidłową budowę i tempo wzrostu włosa. Bogate w żelazo jest mięso i zielone liściaste warzywa,
  • magnezie, który pozytywnie wpływa na poprawę kondycji włosów. Duża zawartość magnezu znajduje się w otrębach, zbożu, mleku i orzechach.

Dodatkowo możemy uzupełnić swoją dietę w suplementy zawierające kwasy tłuszczowe. EstroVita SKIN to unikalna kompozycja roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3,-6,-9. przeznaczony dla osób dbających o wygląd i kondycję skóry. Roślinne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy omega sprzyjają atrakcyjnemu wyglądowi skóry. EstroVita SKIN zawiera ultraczystą formę kwasów tłuszczowych z grupy omega w postaci estrów etylowych, które zapewniają znakomitą biodostępność i wysoką ich bioretencję w organizmie człowieka.

Sięgając po suplementy diety wspierające wzrost włosa i hamujące ich wypadanie musimy udać się na konsultację z lekarzem. Każdy organizm jest inny i wytyczne, co do przyjmowania suplementów mogą być inne.