Rola snu w naszym życiu jest nieoceniona, a przy tym często również niedoceniana. Sztuczne wydłużanie dobry, wszechogarniające nas urządzenia emitujące światło, a nawet zbyt długie spędzanie czasu w sypialni to najwięksi wrogowie zdrowego wysypiania się. Nie bez przyczyny powstało pojęcie higieny snu, określające sposób naszego postępowania w ciągu dnia w taki sposób, aby jakość naszego snu była jak najlepsza. Jeżeli cierpisz na chroniczne zmęczenie lub pomimo długich godzin snu nie możesz zregenerować swojego organizmu – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

 

  1. Zmęczenie a sen

 

Najlepiej śpi nam się wtedy, kiedy jesteśmy zmęczeni. Nie powinniśmy jednak mylić wysiłku fizycznego z wysiłkiem psychicznym, gdyż właśnie ten drugi skutecznie utrudnia nam usypianie oraz czerpanie pełni korzyści ze snu. Osoby pracujące przy biurku powinny rekompensować brak ruchu ćwiczeniami, które zmęczą organizm i przygotują go do wypoczynku. Wysiłkiem sprzyjającym zasypianiu jest np. półgodzinny spacer wieczorem – pomaga on dotlenić organizm oraz wycisza umysł. Osoby zmagające się na co dzień z dużym stresem i napięciem poprawią jakość swojego snu medytacją, która wbrew pozorom wcale nie musi trwać długo. Już 5 minut medytacji przed snem wystarcza, aby odegnać rozpraszające nas i nieprzyjemne bodźce.

 

  1. Dieta poprawiająca jakość snu

 

Badania wykazują silny związek pomiędzy spożywanie kwasów omega 3 a długością snu i trwaniem poszczególnych jego faz. Dowiedziono, że osoby zażywające omega 3 rzadziej się wybudzają, a ich sen jest głębszy. Codzienna suplementacja jest więc kluczem do osiągnięcia równowagi w cyklu naszego snu. Regularnie stosując suplement diety EstroVita możemy się spodziewać, że staniemy się bardziej wypoczęci, pełniejsi energii i chętniejsi do działania.

 

  1. Otoczenie to podstawa

 

Spędzając swój wolny czas w łóżku sprawiamy, że nasz mózg nie zaczyna postrzegać go jako miejsca do snu, a jedynie wypoczynku. U niektórych osób może doprowadzić to do problemów z zasypianiem oraz częstego budzenia się w ciągu nocy. Zadbajmy więc o to, aby sypialnia miała rolę wyłącznie sypialnianą. W tym otoczeniu nie powinny znajdować się urządzenia emitujące światło oraz sugerowanym jest, aby samo oświetlenie emitowało światło o ciepłym zabarwieniu oraz było rozproszone. Przed snem pamiętajmy także o dokładnym wywietrzeniu naszej sypialni.

 

  1. Zapomnij o telefonie

 

Ekran komputera, telewizora oraz telefonu komórkowego emituje intensywne światło o niebieskawym zabarwieniu. O ile w przypadku telewizora i komputera nie odczuwamy tego w aż tak dużym stopniu, o tyle niemal przystawiony do naszej twarzy telefon to doskonały zakłócacz snu. Niebieskie światło kojarzone jest przez nasz mózg z porankiem, ponieważ to właśnie wtedy naturalnie spotykamy się z jego chłodnym zabarwieniem. Zachodzące słońce zmienia krajobraz w pomarańczowo-czerwony, co sprawia, że ciepła barwa światła sprzyja relaksowi.

 

  1. Zakaz jedzenia po 18 – czy to działa?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Osoby chodzące spać o godzinie 21 lub 22 z pewnością nie powinny jeść po godzinie 18, jednak zasada ta zupełnie nie sprawdzi się, jeżeli początek naszego snu przypada na godzinę 1.  Z jedzenia należy zrezygnować na trzy godziny przed snem, co nie oznacza, że możemy ułożyć się do snu odczuwając głód. Nienasycony organizm zamiast skupić się na wypoczynku postara się zapewnić własne zapotrzebowanie na energię, uruchamiając w tym celu szereg procesów nieułatwiających zasypiania. Napełniając żołądek przed snem zwróćmy uwagę na to, aby nasza druga kolacja była niewielka i lekkostrawna.

 

  1. Stały rozkład jazdy

 

Nasze ciało potrzebuje równowagi, aby móc prawidłowo funkcjonować. Osoby lubiące spontaniczność z pewnością nie będą z tego zadowolone, jednak zdrowy sen wymaga regularności. Zasypianie i wstawanie o tych samych porach uczy nasz organizm odpowiedniego wykorzystywania energii w ciągu dnia, a kiedy zasada ta stanie się już nawykiem zauważymy wyraźne zmiany – oczywiście na plus!