Rozdrażnienie, niepokój, złość – to emocje, które nie zawsze odczuwamy z jakiegoś konkretnego powodu. Czasem pojawiają się znikąd. Albo przynajmniej tak nam się wydaje. Często nie zwracamy uwagi na nasze otoczenie, a tymczasem badania wykazują, że nieporządek wokół nas może mieć wpływ na nasze samopoczucie wewnętrzne. Jak wpływa na nas otoczenie i co możemy zrobić, aby poprawić sobie nastrój?

 

Jak wpływa na nas bałagan?

Porozrzucane ubrania, niewyniesione śmieci, kurz zalegający na półkach – to wszystko oznaki bałaganu. Takie otoczenie przyczynia się również do powstania chaosu w naszym wnętrzu. W nieuporządkowanym pomieszczeniu nie potrafimy się skupić, wiele rzeczy nas drażni, a to wszystko przedkłada się na nasz spokój oraz jakość wykonywanych czynności. To właśnie dlatego każdy domownik powinien zadbać o to, aby przestrzeń wokół niego była uporządkowana i wszystko znajdowało się na swoim miejscu.

Trudno zachować porządek w domu przez cały czas, jednak sprzątając systematycznie, sprawiamy, że bałagan nie nawarstwia się. Przebywanie w pokojach, w których panuje brud, pogarsza nasze samopoczucie, sprawia, że stajemy się drażliwi, skłonni do kłótni, a takie nastawienie wpływa na stosunki z innymi członkami rodziny. Chcąc uporządkować swoje życie wewnętrzne, odczuć na nowo spokój i harmonię, nie zawsze trzeba stawiać na środki uspokajające lub uciekać w napoje wysokoprocentowe. Czasem wystarczy uporządkować wnętrze wokół siebie, a nasza dusza również odczuje ukojenie.

 

Wewnętrzny niepokój, a wyposażenie wnętrz

W niektórych przypadkach to nie bałagan jest przyczyną złego samopoczucia, a nieodpowiednie ustawienie mebli i dodatków we wnętrzach. Techniki wyposażenia pomieszczeń mają swoje źródło w znajdowaniu energii w określonych miejscach w taki sposób, aby ustawienie elementów w domu sprzyjało naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Nie trzeba od razu korzystać z porad specjalistów od feng-shui, ale jeżeli czujemy, że któryś element w naszym domu nie pasuje do całości, być może należy go zmienić lub przestawić.

 

Niekorzystne ustawienie elementów w domu czy mieszkaniu może być przyczyną różnych dolegliwości na tle psychicznym i fizycznym Konsekwencje nieprzyjaznego otoczenia to między innymi:

 

– bóle głowy;

– rozdrażnienie;

– nieuzasadniony niepokój i lęki;

– spadek libido;

– przybieranie na wadze

– zły humor.

 

Często przyczyn wahania nastrojów szukamy w medycynie, tymczasem warto pomyśleć o zmianach w otoczeniu. Stworzenie miłego, przytulnego wnętrza, w którym będziemy czuli się dobrze to czasem doskonałe remedium na nasze problemy ze zdrowiem.